Novým modelem Maxia 595 KML hodlá výrobce Hobby splnit veškeré požadavky na rodinný karavan. Boduje koncepcí multifunkčního lůžka pro děti.

Výrobce Hobby představil nový půdorys – v luxusní třídě Maxia nabízí model 595 KML určený pro spánek až šesti cestujících. Že to není nic zvláštního? V tomto případě rozhodně je, Hobby totiž přichází se zcela novým provedením části, kde je lůžko pro děti s tím, že využití této multifunkční oblasti je výhradně na rodinách cestovatelů. „Základní myšlenkou v Maxia 595 KML je právě multifunkční využívání,” vysvětluje Christoph Semkow, projektový manažer řady Maxia. „Tento karavan může doprovázet rodiny po celý život – od prvního až po třetí dítě, když s rodinou pojede na dovolenou kamarád, nebo když již nechtějí společně cestovat všechny děti a na palubě přibude pes.”

Ať už se jedná o úložný prostor, samostatné lůžko nebo vícepatrové lůžko – v novém karavanu Maxia 595 KML je zadní část flexibilně přestavitelná podle přání majitele.

Maxia 595 nabízí minimálně devět různých možností využití zadní části. Přichází tak s flexibilitou pro všechny situace, které mohou v životě rodin nastat. Je tady dostatek místa pro až třípatrové lůžko, každé patro má nosnost 100 kg, a je tady také dostatek místa v opravdu velkém úložném prostoru. Při jiném provedení se lůžka dají snadno propojit zásuvným systémem se svinovacími rošty a matracemi do komfortních lůžek s rozměry vždy 76 krát 200 cm, rozložení a složení je velmi jednoduché. Spodní lůžko je tvořené třemi čalouněnými polštáři, plocha k ležení je 73 krát 200 cm. Během dne se toto čalounění dá využít jako příjemné posezení v rohu vozu. Tvarované provedení spodních stran umožňuje dobrou cirkulaci vzduchu i v zimě. U obou spodních lůžek jsou boční okna, nad horním lůžkem je střešní okno, jež poskytuje volný výhled na oblohu s hvězdami.

Novým modelem Maxia 595 KML sleduje Hobby nový směr designu, ve kterém kombinuje barvy a tvary. V popředí zůstává skandinávská útulnost. 

Základním prvkem této multifunkční koncepce je perforovaná zadní stěna lůžek. Ta totiž zajišťuje rovnoměrné rozvádění tepla do jednotlivých lůžek. Současně tyto otvory slouží jako místa k uložení různého příslušenství, například zajišťovacích pásů. Odnímatelný žebřík má umožnit jednoduchý a komfortní vstup do horních pater lůžek i dětem, které mají ještě krátké nohy. Jestliže se dolní část nevyužívá jako lůžko nebo prostor pro dětské hry, slouží tento žebřík jako zabezpečení pro uložená zavazadla. Alternativně tam najdou spolucestující čtyřnozí přátelé útulné útočiště s dostatkem místa pro příjemný polštář, na kterém naleznou klid. Tento prostor se dá také – pokud v něm nejsou etážová lůžka – využít jako flexibilní úložný prostor. K tomu jsou určeny další prvky, například systém regálů, které se tak jako všechno příslušenství dají jednoduše uchytit ke stěně.

Perforovaná stěna v zadní části umožňuje flexibilní přestavbu dětského pokoje a současně se má postarat o zadní odvětrání. Všechna lůžka mají laťový rošt, vlastní osvětlení a větrání.

Díky síťkám proti hmyzu i zatemňovacím závěsům jsou cestovatelé dobře chráněni před nepříjemnostmi na cestách. Světla LED na všech patrech lůžka poskytují dostatek světla ke čtení. Funkce stmívání a integrované zásuvky USB se současně starají o potřebné noční osvětlení a zdroj proudu. Regál instalovaný na konci lůžek nabízí dostatek dalšího úložného prostoru, například pro stolní hry, hračky i plyšáky. Praktické boxy pomáhají udržet pořádek.

Novinky najdeme vedle nové oblasti lůžek pro děti také v prostoru pro spánek dospělých. Dvě samostatná lůžka se dají rozšířením přeměnit na útulné rodinné dvojlůžko se šířkou cca 2,20 metru – to dostatek místa k tomu, aby se v noci mohly přitulit i malé děti. Trochu natěsno by mohlo být na sedací sestavě. Ta je umístěná uprostřed, samozřejmě může být také využita jako další místo k přespání, k posezení je ale vhodná maximálně pro čtyři osoby. Faktem ale je, že kempování se má odehrávat hlavně venku.

Samostatná lůžka vpředu a sestava sedaček uprostřed v 2,5 metru širokém a téměř 7 metrů dlouhém karavanu mají standardní rozměry.

Kuchyňský blok nabízí vysoký standard zahrnující dřez, sporák se třemi hořáky a velkou chladničku. Jako úložný prostor tady slouží tři zásuvky, jedna výsuvná skříňka a dvě velké, nahoře umístěné skříňky.

Stejně jako všechna provedení Maxia nabízí také 595 KML otevřenou koncepci prostoru ve skandinávském stylu. Použití přírodních materiálů zajišťuje opravdu moderní vzhled. Ve střední části tohoto obytného vozu je prostorná šatní skříň, velká sestava sedaček umožňující pohodlné stolování, ve středové části je rovněž kuchyňská a sanitární část. Sedací sestava se dá přestavět na další místo ke spánku. Nový 595 KML patří do třídy 1,8 t a zákazník za něj zaplatí přibližně jeden milion korun.


Více novinek najdete v květnovém a červnovém vydání časopisu Camping, Cars & Caravans (3/2023):

  • Předplatné časopisu Camping, Cars & Caravans – ZDE
  • Elektronická verze časopisu na Digiport – ZDE