Celá Evropa v jednom karavanu

Britské karavany zažívají na starém kontinentu v posledních letech nečekaný úspěch. Značka Swift se teď pokusí dobýt trh zcela novým modelem Mondial. V každém detailu karavan přináší kousek jiné země.

Swift470_11

Na evropský trh přiváží britské karavany, některé dokonce v evropské úpravě s dveřmi „na správné straně“, především nizozemský dovozce, a slaví s nimi velké úspěchy. V Česku jim však silnou pověst vybudovala zejména firma Burimex – díky ní měli čeští karavanisté jako jedni z prvních oficiální zastoupení velkého britského koncernu Swift Group, pod nějž značka Swift patří.    Karavanem Swift Mondial uvádí výrobce na kontinentální trh zcela nový model pro nadcházející sezónu 2016. Přívěs má nástavbu upravenou pro pravostranný provoz a obsahuje designové i výbavové prvky typické pro karavany z různých evropských zemí. Řada Mondial nabízí celkem tři půdorysy, všechny jsou dobře vybavené a jejich základní cena obsahuje mnoho nadstandardních prvků. Zůstalo však na něm ještě něco britského?

Swift470_1

Jeden takový karavan s označením Mondial 470 SE jsme si měli možnost prohlédnout zblízka. První hluboký dojem bezpochyby udělá velkolepé prosklení vpředu – provedení je typicky britské, tedy složené ze tří dílů s velkým střešním oknem nahoře. Uvnitř karavanu je za touto okenní stěnou umístěna sedací souprava, rovněž typicky ve stylu dvojsestavy doplněné jednou komodou, ze které se dá vytáhnout malý stolek. Vlastní jídelní stůl se dá – pokud již není potřeba – zasunout do skříně a praktické je, že se dá vysunout i ven do venkovního stanu.

Swift470_2

Tím v podstatě končí britská invence v interiéru a zbytek obytného prostoru se již řídí známými pravidly německých značek, i když s francouzským lůžkem a sanitární částí umístěnou vzadu na boku. Kuchyňský blok, šatní skříň a přihrádka pro televizor jsou umístěny nad nápravou.

Pokračování článku si můžete přečíst ve vydání časopisu Camping, Cars & Caravans 5/2015 (září/říjen).
ELEKTRONICKÁ VERZE
TIŠTĚNÉ PŘEDPLATNÉ