Výstava Caravan Salon, největší svého druhu na světě, proběhla úspěšně a přinesla několik rekordů. Přesto výstavištěm v Düsseldorfu rezonovaly i obtíže, se kterými se svět karavaninku poslední roky potýká.

Jeden rekord dal o sobě vědět již před začátkem Caravan Salonu – poprvé po 61 letech překonal  hranici 700 vystavovatelů. Na akci zavítalo 736 vystavovatelů ze 34 zemí. Veletrh v Düsseldorfu, jež se konal na přelomu srpna a září, se stal největší akcí pro mobilní volný čas na celém světě a nakonec přilákal více než 235 000 návštěvníků.

Přesto na veletrhu nebyly jen světlé okamžiky. Aktuální světová politika přinesla stín i na pestrý svět svobodného cestování. Válka na Ukrajině, pandemie koronaviru a z toho vyplývající narušené řetězce dodavatelů i úzká místa ve výrobě ochromují další a další oblasti ve výrobě obytných vozidel. Situaci nepřispívají ani interní spory u Stellantis, zastřešující značce Fiat, Peugeot a Chrysler, což vede k dalším problémům v dodavatelských vztazích. „Chybí především podvozková vozidla,” postěžoval si Hermann Pfaff, předseda CIVD (německý svaz karavanového průmyslu), když Caravan Salon otevíral, a připomněl vážnost situace s ohledem na dlouhodobé nejistoty jako jsou ceny energií, inflace i již zmíněná válka na Ukrajině.

Narušené dodavatelské řetězce vytvářejí v současné době paradoxní situaci: zakázkové knihy výrobců jsou plné, ale u některých z nich se z důvodu vznikajících komplikací objevuje dokonce nutnost zkrácené pracovní doby. K tomu přispívají enormně narůstající náklady na energie a vysoké úroky za soukromé úvěry. Tyto okolnosti je nutné brát v úvahu. Karavany za uplynulých 12 měsíců enormně zdražily. Ty, které se na Caravan Salonu 2021 prodávaly kolem 400 000 korun, měly na cenovkách letos okolo 500 000 korun. A podobné to bylo i u obytných automobilů – loňské ceny kolem 1 500 000 korun se vyhouply ke 2 milionům korun. A zdá se, že zdražování bude pokračovat.

I přes všechny těžkosti je podle německého svazu výrobců poptávka po obytných vozidlech stále vysoká. Podle studie institutu pro výzkum veřejného mínění v letech pandemie přibyly v Německu více než dva miliony nových příznivců  této formy trávení dovolené. Podle nejnovějších čísel byl v této oblasti poprvé překročen obrat 15 miliard. Výše uvedeným faktům odpovídaly i průběh a návštěvnost veletrhu. Už během prvních tří dnů zhlédlo akci kolem 70 000 návštěvníků a v části určené začátečníkům StarterWelt bylo stále plno.

Foto: archiv veletrhu Caravan Salon