Před čtyřmi desetiletími začala výroba tehdy zcela nových vozů Ducato ve vlastním závodě Fiat. Od začátku měnil tento vůz, původně konstrukčně v řadě tzv. transportér, celý svět obytných vozů a postupně se stal lídrem branže, a to platí dodnes.

Úspěšná historie začala dne 23. října 1981, když v italském městečku Val di Sangro sjel z výrobního pásu první model vozu Ducato. Přibližně 600 pracovníků tehdy vyrábělo každý den 70 těchto vozů, dnes jich vyrobí více než 1 200!

Výrobní závod Fiatu pod názvem Sevel (Societa Europea Veicoli Leggeri – evropský podnik pro lehké automobily) vyrostl do rozměru 1,2 čtverečního kilometru a má dnes 6 400 pracovníků. Tenkrát stejně jako dnes jsou recept i výsledek stejné – modely Ducato se vypracovaly na pozici jedna na trhu obytných vozů a hodlají tam zůstat. Cíle jsou jednoduché – maximální flexibilita pro výrobce, nejvyšší možný zážitek z cestování pro zákazníka.

Prodejní čísla dávají Italům za pravdu: prodej 150 000 vozů v roce 2020 znamenal celkový podíl na trhu 20,5 procenta při nárůstu 7,6 procenta oproti předchozímu roku; přitom právě tyto vozy pro volný čas tvoří 48 procent podílu na trhu obytných vozů. Se svojí délkou od 4,69 do 5,59 metru zůstává Ducato klasickým kompaktním provedením. S užitnou hmotností až do 1,3 tuny, příčně umístěným motorem vpředu a pohonem předních kol byla již první generace modelů Fiatu Ducato revolucí na trhu lehkých užitkových vozů.

Vznětový motor s atmosférickým plněním a přímým vstřikováním (běžně označovaný SDI) představuje kompaktní modul pohonu, který současně s nádrží paliva vpředu a pod kabinou řidiče zaručuje slíbenou volnost pohybu…


Celý článek o 40. výročí legendy světa karavaninku si, stejně jako další zajímavosti, můžete přečíst v lednovém čísle časopisu Camping, Cars & Caravans (1/2022):

  • Předplatné časopisu Camping, Cars & Caravans – ZDE
  • Elektronická verze časopisu na Digiport – ZDE
  • Elektronická verze časopisu na Alza Media – ZDE