Jako stvořený pro početnější rodinu nebo skupinu přátel je obytný vůz s alkovnou Elnagh Baron 22, který se vyznačuje zejména komfortním vnitřním prostorem. Pohodlně cestovat, kempovat a spát v něm může až sedm osob. Délka vozu je přitom necelých sedm metrů. Splňuje rovněž standardní hmotnostní limit do 3,5 tuny.

Italská značka Elnagh je na světovém trhu známá již desítky let, ale v Česku se výrazněji prosazuje až v poslední době. Zásadní podíl na tom má nové prodejní a servisní centrum, které od sezóny 2020/2021 otevřela slavkovská společnost Auto – Bayer. Jakožto výhradní autorizovaný dealer značky Elnagh nabízí milovníkům karavaninku kompletní portfolio modelových řad, ve kterých jsou zastoupeny jak vozy s alkovnami, tak celointegrované a polointegrované vozy. Další alternativou jsou vestavby do obytných dodávek.

„Alkovny a polointegrované vozy Baron jsou základní řadou značky Elnagh. Vůz s alkovnou a jeho vybavení, který si blíže představíme, se osvědčuje již po několik sezón. Je velmi oblíbenou variantou u vícečlenných rodin a se zájmem se setkává také v půjčovnách. Za jízdy v něm může být až sedm lidí a ve stejném počtu v něm mohou taktéž spát. Přitom je stále v kategorii vozů do 3,5 tuny s velkou doložností,“ říká Aleš Marek, ředitel společnosti Auto – Bayer. Alkovna Baron 22 podle něj s přehledem splňuje veškeré evropské standardy obytných vozů pro letní i zimní karavanink.

Přední části interiéru dominuje prostorné oboustranné sezení, které přes den slouží jako jídelní kout s otočnými stoly. V případech, kdy posádku tvoří více než čtyři osoby, lze jídelní kout snadno přestavět na pohodlné dvoulůžko a jedno samostatné dětské lůžko. Prosvětlenost interiéru zajišťují optimálně dimenzovaná okna s dvojitým zasklením, která jsou samozřejmě vybavena žaluziemi a moskytiérami. Dalším užitečným prvkem jsou celkem tři střešní světlíky, které jsou umístěné jak nad jídelním koutem, tak ve střední a zadní části vozu. Tím je zaručen nejen dostatek přirozeného světla, ale i čerstvého vzduchu.

Za nočního režimu cestovatelé ocení kvalitní LED osvětlení interiéru, jehož součástí jsou i designové detaily jako LED podsvícení kuchyňské linky nebo nástěnné lampičky pro příjemné večerní čtení. Když na chvíli zůstaneme v kuchyni, zjistíme, že disponuje varnou deskou se třemi plotýnkami, atypicky tvarovanou pracovní deskou s policí a posuvným košem, digestoří, automatickou ledničkou o kapacitě 145 litrů, výsuvnou spíží, praktickou nástěnnou skříňkou s dvojitou policí či zásuvkami se systémem tichého a jemného dovírání.

Dostatečně prostorná a vybavená je také koupelna, ve které má posádka vše potřebné doslova na dosah ruky. Sprchový kout je oddělitelný od umyvadla pevnými skládacími dveřmi. Součástí koupelny je také nástěnná skříňka, dále menší skříňka pod umyvadlem a využitelný je rovněž odkládací prostor pod okýnkem. Co se týče úložných prostor, spolehlivou kapacitu nabízí vysoká šatní skříň, která zároveň odděluje přední část vozu od kuchyně a koupelny s toaletou. Další úložné prostory jsou důmyslně skryty pod patrovou postelí v zadní části vozu i pod manželkou postelí nad kabinou.

Díky všem uvedeným charakteristikám je Elnagh Baron 22 vhodnou volbou pro početnější rodiny či začínající karavanisty a kempaře, kteří hledají atraktivně vybavený i cenově dostupný vůz. V tomto případě navíc s desetiletou garancí na těsnost a odolnost nástavby.

Technická data:

Motorizace: Fiat Ducato, dieselový motor o objemu 2,2 litru a výkonu 120 koní, manuální převodovka

Výbava modelu (výběr): ABS, ESP, asistent sjezdu z kopce HDC, ECO paket (Start&Stop), airbag řidiče a spolujezdce, otočné a výškově nastavitelné sedadlo řidiče a spolujezdce, zpětná couvací kamera, 15″ Alu kola, centrální zamykání, LED denní svícení, manuální motorová klimatizace, dieselové topení Truma Combi 4 kW, troj-plotýnkový plynový vařič, prostorná garáž

Rozměry: (délka x šířka x výška) 699 x 235 x 320 cm (vnitřní výška 208 cm)

Počet míst k jízdě/spaní: sedm/sedm

Maximální přípustná hmotnost: 3 500 kg (doložnost základního modelu max. 593 kg)

Množství náplní: čistá/odpadní voda 118/89 litrů, automatická lednice o objemu 145 litrů

Lůžka: manželské lůžko nad kabinou 209 × 150 cm, rozkládací dvojlůžko v přední části 180 x 125 cm, samostatné dětské lůžko v přední části 147 x 66 cm, patrová lůžka v zadní části 220 x 89 cm

Cena prezentovaného vozu: od 1 338 232 Kč

Pozn.: uvedená cena je bez DPH, může se lišit dle aktuálního kurzu Kč/EUR


Článek původně vyšel v květnovém čísle časopisu Camping, Cars & Caravans (3/2022):

  • Předplatné časopisu Camping, Cars & Caravans – ZDE
  • Elektronická verze časopisu na Alza Media – ZDE