Dřevěný obytný vůz? Proč ne! Výrobce z německého Schwarzwaldu vyvinul automobil s alkovnou, který má nástavbu kompletně ze dřeva.

Optický vzhled tohoto vozu je jednoznačný, stejně jako jeho název: Holzmobil to je obytná nástavba vozu vyrobená ze dřeva, na první pohled je zřejmé, že se jedná o model z čistě přírodního materiálu. Tento vůz je výsledkem dlouholetého mravenčího úsilí jedné firmy z Villingen-Schwenningenu ve Schwarzwaldu. Cílem bylo vyrobit ekologicky správné a tedy zdravé obytné vozy, alespoň tak to vysvětluje Oliver Offenburger, vedoucí prodeje dřevěných vozů.

Používají se pouze certifikované a trvanlivé druhy dřeva, stavitelé dřevěných vozů přitom využívají techniku ze stavby člunů. Vyvinuli sedminásobnou povrchovou úpravu, která má odolat i extrémnímu namáhání. Technologii provedení střechy přihlásili k patentování. Strop je provedený tak, že umožňuje difuzi, což znamená, že vlhkost může unikat nahoru, ale přitom dole zůstává teplota zachovaná. Střecha je samozřejmě chráněna také před kroupami. Pro izolaci se používají výhradně dřevěná vlákna…


Celý článek o novince z německého Schwarzwaldu si můžete přečíst v květnovém čísle časopisu Camping, Cars & Caravans (č. 3/2021).

  • Předplatné časopisu Camping, Cars & Caravans – ZDE
  • Elektronická verze časopisu na Digiport – ZDE
  • Elektronická verze časopisu na Alza Media – ZDE