Návštěvnost Moravskoslezského kraje nabrala ve 4. čtvrtletí minulého roku na obrátkách. V posledním kvartálu roku 2021 meziročně stoupla o 230 %. Zvyšuje se i celková roční návštěvnost, v regionu se loni ubytovalo v hotelech a penzionech o 5,5 % více hostů než v roce 2020. Návštěvnost ovšem stále není na číslech z doby před pandemií.

„Věřím, že se cestovní ruch dostává z toho nejhoršího. Paralýza způsobená pandemií koronaviru nejvíce povolila na konci minulého roku. Mám velkou radost z toho obřího meziročního nárůstu v minulém kvartálu, kdy se v našem kraji ubytovalo skoro 175 tisíc hostů. Také se prodloužila doba pobytu, o 150 procent nám stoupl počet přenocování. Moc bych si přál, aby tento trend pokračoval i v tomto roce, abychom se co nejdříve vrátili k číslům, na která jsme byli zvyklí. Vždyť v roce 2019 jsme překonali milionovou hranici počtu hostů, snad se k ní co nejdříve vrátíme,“ uvedl Jan Krkoška, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj a cestovní ruch.

Jak upřesnil, v roce 2021 se v kraji ubytovalo v hromadných ubytovacích zařízeních přes 646 tisíc návštěvníků, což je o 5,5 % více než v roce 2020. Enormní nárůst návštěvnosti v posledních měsících minulého roku ovlivnilo mimo jiné uvolňování restrikcí a s tím související příjezdy výletníků ze zahraničí. Hromadná ubytovací zařízení v tomto ohledu zaznamenala v loňském 4. čtvrtletí skoro 272% meziroční nárůst. Nejvíce návštěvníků přicestovalo tradičně ze Slovenska (5 965 hostů) a Polska (4 121 hostů).

Největším skokanem se v návštěvnosti za období od října do prosince roku 2021 stala turistická oblast Beskydy-Valašsko, kde se ubytovalo o 277 % více návštěvníků než v tomtéž období loni. Druhou příčku s 257% nárůstem obsadily Jeseníky. „Jsou to opravdu skvělé výsledky, mám velikou radost. Klobouk dolů, jak to všichni lidé působící v turismu v tak psychicky i finančně vyčerpávajícím období zvládli. Jsem si jist, že odteď už půjdou čísla jen a jen prudce nahoru,“ uvedl jednatel destinační společnosti Moravian-Silesian Tourism Petr Koudela s tím, že k nárůstu návštěvnosti přispěla také zimní kampaň Fajna zima.

O meziroční nárůst návštěvnosti se postarali hlavně výletníci z tuzemska, počet zahraničních hostů se meziročně téměř nezměnil. V roce 2021 Moravskoslezský kraj navštívilo 72 768 cizinců, tedy 11,3 % z celkové návštěvnosti. „Věřím, že hostů ze zahraničí začne letos přibývat. Máme jim co nabídnout, velkým lákadlem může být nové Muzeum nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici, zbrusu nové expozice Svět Komenského Fulnek nebo nádherně zrevitalizovaný zámecký park v Bruntále. Za zmínku rozhodně stojí i motivační program Technotrasa Card, se kterou mohou návštěvníci Technotrasy sbírat body a ty vyměňovat za atraktivní odměny,“ doplnil náměstek hejtmana kraje Jan Krkoška.

Připomněl také soutěž Ceny cestovního ruchu Moravskoslezského kraje, ve které mohou  lidé hlasovat do konce února. Výsledky soutěže budou vyhlášeny 11. března 2022.

Zdroj: tisková zpráva MSK