Ceny cestovního ruchu Moravskoslezského kraje upozorňují na výjimečná místa, osobnosti či počiny v cestovním ruchu. Ve druhém ročníku soutěže zabodovaly v pěti kategoriích například Flascharův důl v Odrách, malebné lázeňské městečko Karlova Studánka, Šikmý kostel v Karviné nebo meandry řeky Odry.

„Minulý rok byl pro cestovní ruch velmi náročným obdobím. Z dopadů všech opatření a restrikcí se budeme ještě dlouho vzpamatovávat. Ceny cestovního ruchu mají turismus podpořit a povzbudit všechny jeho aktéry. Proto jsem rád, že jednou z kategorií je i ocenění Osobnost cestovního ruchu. Letos ji získali manželé Královi, majitelé Vodního mlýna Wesselsky,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro cestovní ruch Jan Krkoška s tím, že ceny upozorňují také na méně známé a méně exponované atraktivity v kraji.

„Jsem rád, že se na prvních místech v kategoriích, o kterých na stránkách soutěže rozhodovali výletníci, objevily atraktivity ze všech našich šesti turistických oblastí. Těšínské Slezsko dokonce zabodovalo na prvním místě hned dvakrát. Nejsvětovějším místem v Moravskoslezském kraji návštěvníci zvolili šikmý kostel sv. Petra z Alkantary v Karviné, v kategorii Neobjevený skvost zvítězily půvabné meandry Odry v Bohumíně,“ prozradil náměstek hejtmana kraje Jan Krkoška s tím, že lidé rozhodovali i o kategorii Nejmalebnější místo v zimě. Prvenství získalo lázeňské městečko Karlova Studánka v Jeseníkách.

O osobnosti a nejlepším počinu v cestovním ruchu Moravskoslezského kraje rozhodli odborníci z turismu. Obě kategorie ovládla turistická oblast Poodří. Titul Osobnost cestovního ruchu získali Věra a Jaroslav Královi – majitelé Vodního mlýna Wesselsky v Loučkách nad Odrou. Nejlepším počinem je podle odborníků Flascharův důl v Odrách.

Vítězové Cen cestovního ruchu Moravskoslezského kraje 2020

Kategorie I – Osobnost cestovního ruchu Moravskoslezského kraje 2020

 1. místo: Věra a Jaroslav Královi, majitelé Vodního mlýna Wesselsky
 2. místo: Alena Zemanová, předsedkyně spolku Krajina břidlice
 3. místo: Ludvík Semerák, ředitel společnosti Slezské zemské dráhy o.p.s.

Kategorie II – Nejlepší počin cestovního ruchu roku 2020 v Moravskoslezském kraji

 1. místo: Flascharův důl, Odry
 2. místo: Návštěvnické centrum opevnění Šance, Mosty u Jablunkova
 3. místo: Muzeum potravin a zemědělských strojů, Ostrava

Kategorie III – Nejsvětovější místo v Moravskoslezském kraji

 1. místo: Šikmý kostel (kostel sv. Petra z Alkantary), Karviná
 2. místo: Zámek Kunín, Kunín
 3. místo: Zámek Raduň, Raduň

Kategorie IV – Neobjevený skvost v Moravskoslezském kraji

 1. místo: Meandry Odry, Bohumín
 2. místo: Müllerův dům, Opava
 3. místo: Kaple V Lipkách, Rýmařov

Kategorie V – Nejmalebnější místo v zimě

 1. místo: Karlova Studánka, Jeseníky
 2. místo: Zámek Fryštát s parkem Boženy Němcové, Karviná
 3. místo: Hřebenovka z Gruně na Bílý kříž, Beskydy

Zdroj: tisková zpráva MSK