První víkend v červenci hrozí dopravní kolaps na většině hlavních tahů směrem na jih Evropy. Za tento stav může začátek letních prázdnin v části Evropy, obrovské opravy nebo stavby nových hlavních tahů, pořádané akce, technické problémy, mimořádná uzavírka a kontroly hranic kvůli migraci. Nejhorší situaci očekáváme v pátek 1. 7. v odpoledních hodinách a v sobotu 2. 7. během celého dne.

Očekávaná místa přetížení

Česká Republika
Veškeré výjezdy z Prahy, dálnice D5 u Berouna, silnice I/3 u Benešova, průtah městem České Budějovice, dálnice D1 u modernizovaných úseků a mezi Brnem a Vyškovem, silnice I/38 mezi Jihlavou a Želetavou, výjezd z Brna na Bratislavu, silnice I/43 u Lipůvky

Rakousko
Vídeň, silnice I/7 mezi městy Poysdorf a Schrick, dálnice A10 u platby mýtného St. Michael, dálnice A8 a A12 u německých hranic, Brennerská dálnice A13 u mýtné stanice Schönberg, dálnice A3 u hranic se Slovenskem, dálnice A9 před tunely Klaus a Gleinalm.

Itálie
Brennerská dálnice A22, okolí Milána, příjezd do Bibione a Benátek, okolí města Terst, okolí Janova, Řím

Slovinsko
Silnice mezi obcí Ptuj a hraničním přechodem do Chorvatska Macelj, tunel Karawanken

Chorvatsko
Dálniční tahy v okolí hlavního města Záhřebu, mýtná brána Záhřeb Lučko, dálnice A1 před Zadarem, hraniční přechod na Istrii Dragonja a Rupa

V neděli 3. 7. bude uzavřena Brennerská dálnice

Kvůli zneškodnění dvou 900 kg leteckých pum v blízkosti Brennerské dálnice, bude v sobotu 3. 7. od 7 do cca 12 hodin zcela uzavřena Brennerská dálnice A 13 na rakouské straně mezi Exity Brixen a Sterzing. Stejná uzavírka bude i souběžné silnici SS 12 a na nedaleké železniční trati.

Formule 1 v Rakousku

Tento víkend se jede podnik Formule 1 na okruhu Red Bull Ring v rakouském městečku Spielberg. Proto očekáváme zvýšený provoz na nedaleké Pyhrnské dálnici A9 (Linz – Graz) a rychlostní silnici S6 (Wien – Spielberg).

Italské mýtné v problémech

Tamní správa mýtných bran hlásí, že mají technické problémy na mýtných branách. Prvním problémem je otevření brány bez zaplacení, to však neznamená, že můžete cestovat dále bez platby. Radíme stisknout tlačítko nápovědy a přivolat k sobě obsluhu. Druhým zádrhelem je snížení počtu mýtních stanovišť s obsluhou a nahrazení platebním terminálem. Kvůli tomuto kroku se často tvoří kolony a také velice často dochází bločky papíru na účtenky. Obsluha je tak musí doplňovat a to opět zdržuje průjezd.

Oprava na dálnici v Chorvatsku u ostrova Krk

Oprava dálnice letos znepříjemní cestu turistům směřující na ostrov Krk. Oprava probíhá na dálnici A7 mezi sjezdy Hreljin a Šmrika. Jedná se o poslední úsek před sjezdem k mostu na ostrov Krk.

Velké prázdniny v okolních zemích

Každý kraj, jiný mrav, by se dalo říci k začátkům prázdnin v okolních zemích ČR. Začněme u severních sousedů. Tam letní prázdniny již začali 25. 6. a končí koncem srpna. Na Slovensku jsou na tom stejně jako u nás. V Maďarsku si děti užívají letního volna již od 16. 6. až do konce srpna. Ve Slovinsku mají děti již také volno, a to od 27. 6. do konce srpna. V Chorvatsku jsou na tom dítka nejlépe. Velké letní prázdniny jim tam začínají 13. 6. a končí až koncem srpna. Rakousko má letní prázdniny rozděleny do dvou dekád. Pro oblasti Burgenland, Dolní Rakousko a Vídeň začínají 4. 7. a končí 6. 9. a v oblastech Korutan, Štýrska, Horní Rakousy, Salzburg, Tyrolsko a Voralberg začínají prázdniny 11. 7. a končí 13. 9.

Německo je na tom ještě hůře se začátkem letních prázdnin. Tam má téměř každá spolková země jiný začátek. V oblastech Niedersachsen, Sachsen, Thüringen a Bremen začínají 22. 6. – Sachsen-Anhalt 25. 6. – Nordrhein-Westfalen 9. 7. – Hessen, Saarland a Rheinland-Pfalz 16. 7. – Berlín 19. 7. – Hamburg a Brandenburg 20. 7. – Schleswig-Holstein 23. 7. – Baden-Württenberg, Mecklenburg-Vorpommern 27. 7. – Baviére 29. 7.

(Zdroj: ÚAMK)