Jednu ze žhavých novinek svého výrobního programu představil výrobce Volkswagen – ukázal, jak bude vypadat budoucí generace aktuálního bestselleru California.

Novým modelem California, se kterým se mohli jako první seznámit návštěvníci německého veletrhu Caravan Salon 2023, se Volkswagen vydává novým směrem. Oblíbený obytný automobil se zvedací střechou již nebude vyjíždět v provedení generace „T“, nýbrž na podvozku Multivan s dlouhým převisem. Důvodem je podle výrobce zpětná vazba od zákazníků, protože California je podle nich v první řadě vozem pro každodenní použití. Rozhodující je samozřejmě také to, že model T6.1 v polovině roku 2024 skončí.

Pro legendární model California znamená změna podvozku významné změny půdorysu, poprvé od uvedení série v roce 1988, protože základní vozidlo je vždy dodáváno s dvojicí posuvných dveří. Konstruktéři také zkracují kuchyňský blok, díky čemuž vznikne dobrých 50 centimetrů široký průchod.

Nová koncepce má být v první řadě ještě více vhodná pro každodenní využití. Koncepce ovládání zahrnuje centrální dotykový panel a rozšířenou aplikaci California.

Kvůli hmotnosti bylo vynecháno otočné řešení, místo toho jsou všechny zásuvky i sporák a lednice dobře přístupné zvenčí. Nabídku pracovní plochy doplňuje skládací stůl umístěný v příjemné výšce pro práci. Další novinky se týkají za všech okolností příjemného posezení. Místo těžké sklopné lavice sází Volkswagen do budoucna na pohodlné samostatné sedačky, převzaté z Multivanu.

Komfort sedadel i pohodlí při spánku zajišťují samostatné sedačky a sklápěcí lůžkový model.

A to není ani zdaleka vše. Změny přicházejí i v části určené pro spánek – budoucí majitelé vozu California se mohou těšit na více pohodlí. Místo toho, aby cestovatelé leželi na tvarovaném sedadle, mohou ležet na samostatném lůžkovém modulu s matrací o rozměrech 200 krát 108 centimetrů, která se překlopí přes jednotlivá sedadla. Před lůžkem zůstává místo přibližně 30 centimetrů, aby se před uložením ke spánku dalo třeba ještě převléknout. Také ve zvedací střeše (zde je plocha k ležení 205 krát 108 centimetrů) je zjevné, že přechod na Multivan neznamená žádné podstatné změny u rozměrů kempinkového vybavení. Do určité míry, nejméně v běžném každodenním životě, se tak California jistě stává ještě praktičtější.