Už jste někdy pekli buřtíky na hradě? Jaké je povídání okolo ohně v hradním příkopu? Zajímala by Vás noční výprava hradem za jeho létavými obyvateli – netopýry? Nebo máte raději romantiku a tradici v podobě divadelních a scénických prohlídek? Na památkách zapojených do Hradozámecké noci, která bude probíhat v noci ze soboty 3. září na neděli 4. září 2011, lze zažít leccos.

Potkat Bílou Paní, potřást si rukou s Albrechtem z Valdštejna nebo slavným Giacomem Casanovou, zaposlouchat se do klasické hudby nebo si užít pořádný koncert. Národní památkový ústav jako organizátor kulturní akce Vám zde přináší několik tipů na tradiční i zajímavé a zvláštní příležitosti, jak si také užít návštěvu hradu či zámku. Celý program naleznou návštěvníci na www.hradozameckanoc.cz (externí odkaz) a na www.npu.cz.

Hlavní stan kulturního dění Hradozámecké noci 2011 s koncerty, divadelními a multižánrovými představeními rozbijeme tento rok na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou. Na návštěvníky bude čekat několik pódií, kde bude probíhat řada koncertů všech žánrů a jako na hlavního hosta letošní Hradozámecké noci se mohou těšit na soubor Hradišťan. Návštěvníci nepřijdou pochopitelně ani o noční prohlídky zámku nebo možnost návštěvy zámecké výstavy.

Pro ty, kteří mají rádi tradiční divadelní a kostýmované prohlídky památek bude tato noc malým rájem. Na zámku v Duchcově mohou podat ruku Giacomu Casanovi, na hradě a zámku Frýdlant udílí noční audienci Albrecht z Valdštejna. Zámek Nebílovy na Plzeňsku nabízí příběh benátského maršála a renesanční zámek v Litomyšli setkání s Bílou Paní. Příběhy ze života zámeckých majitelů připravil zámek Buchlovice, ale také severomoravský Hradec nad Moravicí, kde se nakrátko do zámeckých pokojů vrátí členové rodiny Lichnovských. Kostýmovaných a divadelních exkurzů do historie památek je však v programu Hradozámecké noci 2011 mnohonásobně více.

Chybí Vám zde část historie? Doby nedávno minulé? Vydejte se tedy na školení marxismu – leninismu se vším všudy na zámek Loučeň nebo noční retro prohlídky zámku Hrubý Rohozec s názvem Pojďte s námi do socíku, aneb časem o padesát let zpět a připomeňte si časy, kdy památky sloužily lidu! Nadšeny budou i generace, které tyto akce již nezažily.

Pokud dětem nenakážou dospělí jít spát, je pro ně také připravena řada příležitostí, jak se na zámku vydovádět. Jsou to např. odpolední pohádkové prohlídky na zámku v Mníšku pod Brdy a večer se mohou v doprovodu Bílé Paní projít po zámku Konopiště a jeho balkonech. Bát se mohou při vyprávění zámeckých pověstí, legend a pohádek na zámku v Opočně nebo na Starých Hradech u Jičína v Královéhradeckém kraji, a pokud se v nich skrývá soutěživý duch, mohou se pokusit na Plzeňsku rozlousknout soutěžní rébus v klášterech Plasy a Kladruby.

Pro milovníky hudby v romantickém prostředí hradů a zámků je připraveno také mnoho příležitostí, a to všech stylů a žánrů. Vokální koncert na zámku v Hořovicích s následnou romantickou procházkou nočním parkem, koncert Jaroslava Svěceného na Zámku Slavkov – Austerlitz či hudba raného baroka pod krásnou klenbou kaple na Grabštejně, ale vyrazit lze třeba na koncert Pavla Vítka či Vlasty Horvátha na Karlštejn nebo na folk-rockový koncert v netradičním prostředí rajské zahrady sázavského kláštera. Možností je opravdu mnoho.

Stále Vám chybí nějaká netypická hradní či zámecká akce? Pak Vás zveme na 4. evropskou netopýří noc na Křivoklátě, která z blízka představí tyto noční obyvatele krovů a hradních věží. Opekání špekáčků připravili na hradě Litice na Pardubicku a povídání s posezením okolo ohně také na hradě Landštejn v jižních Čechách. Všechny dobroty k opékání s sebou!

Literární večer připravuje zámek Červená Lhota, noční hasičské závody o Pohár kastelána zámek v Telči, ohňové překvapení kostel sv. Víta v Zahrádce na Vysočině, spouštění parního stroje Důl Michal v Ostravě-Michálkovicích, atd.

Na závěr ještě dva poslední tipy: kdo navštíví oblečený celý v bílém zámek Horšovský Týn na Plzeňsku, bude mít vstup zdarma a návštěvníci zámku Vizovice ve Zlínském kraji mohou soutěžit o nocování na zámku.

(Tisková zpráva)