Podle některých odhadů chybí v Česku až 2 000 odstavných míst, což ministr dopravy Martin Kupka vnímá jako velký dluh vůči dopravcům i řidičům obecně. Výstavbu odpočívek nyní považuje za jednu z priorit, což potvrdil zářijovým otevřením oboustranné dálniční odpočívky Chotýčany na jihočeské dálnici D3.

Jedná se o středně velkou odpočívku, na obou stranách je řidičům k dispozici čerpací stanice, odpočinková zóna i dětské hřiště. „Prakticky na všech současných dálničních stavbách jsou moderní odpočívky standardní součástí projektu a na stávající síti se chystá jejich doplňování všude tam, kde je to možné,“ uvedl ministr dopravy.

„Význam této odpočívky je o to větší, že na celém téměř 70 kilometrů dlouhém dálničním úseku D3 je aktuálně v provozu pouze jedna odpočívka, a to hned na začátku dálnice u Mitrovic na rozhraní Středočeského a Jihočeského kraje. V přípravě je proto na dálnici D3 hned několik dalších odpočívek. Ještě v letošním roce bychom rádi zahájili výstavbu velké odpočívky Suchdol, která je součástí dálničního úseku D3 Kaplice nádraží – Nažidla, na který již aktuálně běží výběrové řízení na zhotovitele,“ doplnil Radek Mátl, generální ředitel ŘSD ČR.

Celková kapacita parkovacích míst na obou odpočívkách je dimenzována na 90 stání pro osobní vozidla včetně stání pro vozidla osob se sníženou schopností pohybu a dalších 44 míst u čerpacích stanic. Dále je tam deset stání pro karavany, osm pro autobusy a 90 pro nákladní vozidla.

Zdroj: tisková zpráva Ministerstva dopravy ČR