Země hor, země jezer, země čerpající sílu z řeky, země měst. Každý, kdo projíždí Horním Rakouskem, si může postavit karavan, obytný vůz nebo stan tak, aby měl dokonalý výhled na Dunaj, světoznámá jezera Solné komory nebo majestátní vrcholy hor. Zveme vás na okružní jízdu po hornorakouských kempech, kde jsou (nejen) karavanisté vítáni s otevřenou náručí.

Výchozím bodem okružní jízdy Horním Rakouskem je město ležící na soutoku tří řek, na bavorsko­‑rakouských hranicích – Pasov. Krajina horního údolí Dunaje se zalesněnými břehy je nádherná. Ale věděli jste, že se právě zde v obci Engelhartszell nachází první Zero Energy muzeum na světě? Dalším tajným tipem pro zasvěcené je muzeum umění Schütz Art Museum, které je domovem děl klasické moderny od Klimta přes Kokoschku až po Waldmüllera. Mimochodem, milovníci krásných výhledů mohou z Engelhartszellu vyrazit na Panoramatickou cestu Sauwald, do výšin nad ohromnou řekou střední Evropy. V oblasti Schlögenské smyčky si Dunaj razí cestu tvrdou horninou svého koryta a vytváří tak dvojitou smyčku. Po krátké túře se vám z Schlögenské vyhlídky naskytne nádherný výhled.

Podél veletoku Dunaje. © Oberösterreich Tourismus GmbH / Moritz Ablinger
Podél veletoku Dunaje. © Oberösterreich Tourismus GmbH / Moritz Ablinger

Mühlviertel a město pivovarů

Ještě než dojedete do Lince, vyplatí se udělat si odbočku směrem na sever (nebo se zastavit cestou domů). Region Mühlviertel, pahorkatina z žulové vyvřeliny, se může pochlubit kopcovitou krajinou s mnoha nádhernými výhledy. Skrytým klenotem gotického sochařství je Křídlový oltář v Kefermarktu, jehož postavy se neuvěřitelně realisticky a živě obracejí k divákovi. Ještě několik kilometrů severněji se nacházejí kompletně zachovalé středověké hradby města s pivovarnickou historií, Freistadtu. Město je známé nejen díky svým pivům typickým pro region Mühlviertel. Jedinečná je i právní forma místního pivovaru. Protože podíly z „Pivní komuny“, počítané ve „vědrech“, jsou od nepaměti spojeny s vlastnictvím domu v historickém centru Freistadtu.

Pivo ve Freistadtu. © Oberösterreich Tourismus GmbH / Patrick Langwallner
Pivo ve Freistadtu. © Oberösterreich Tourismus GmbH / Patrick Langwallner
Moderní Linec. © Oberösterreich Tourismus GmbH / Robert Maybach
Moderní Linec. © Oberösterreich Tourismus GmbH / Robert Maybach

Linec – pulzující srdce Horního Rakouska

Linec je živé město plné kontrastů, které své návštěvníky překvapí v každém ohledu. Na jedné straně zde naleznete úzké uličky historického centra, na straně druhé pak nečekaně prostorné a široké náměstí Hauptplatz. A jako protiváhu k tomu všemu mnoho památek moderní kultury a architektury. Jako příklad můžeme jmenovat třeba Muzeum umění Lentos přímo na Dunaji, které je působivým domovem současného umění. A přímo na protějším břehu se nachází Ars Electronica Center, jedno z nejneobvyklejších muzeí na světě. Nehledí totiž do minulosti, ale do budoucnosti a ptá se, jak nové technologie mění naši společnost.

Panorama Steyr. © TVB Steyr Nationalpark Region / Christian Stummer ©iconic­‑turn.com
Panorama Steyr. © TVB Steyr Nationalpark Region / Christian Stummer ©iconic­‑turn.com

Steyr a Národní park Kalkalpen

Je čas se znovu stočit na jih, přes Dunaj a kolem města Enns, nejstaršího města Rakouska s charakteristickou městskou věží, směrem na Steyr. Toto město leží na soutoku řek Enns a Steyr, které se spojují na pozadí jednoho z nejkrásnějších historických měst Rakouska. V dávných dobách přiváželi lodivodi po těchto řekách železo ze štýrského Erzbergu. A s ním i prosperitu a bohatství. Městské domy odrážejí všechny architektonické slohy od gotiky přes baroko až po rokoko.

Steyr je však především branou do Národního parku Kalkalpen. Největší rakouský lesní národní park je útočištěm vzácných rostlin a živočichů. Horské lesy s prastarými buky jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Pokud budete pokračovat na jih divoce romantickým údolím Ennstal do stále mohutnějších hor, měli byste si v Reichramingu udělat sportovní zajížďku nahoru po cyklostezce Hintergebirgsradweg. Cesta je zde široká, opakovaně však vede tunely vytesanými ve skalách, a připomíná dobu, kdy se zde těžilo dřevo a z údolí se odváželo lesní železnicí.

Schafbergbahn. © Salzburg AG
Schafbergbahn. © Salzburg AG
Jízda krajinou. © Oberösterreich Tourismus GmbH / CM Visuals
Jízda krajinou. © Oberösterreich Tourismus GmbH / CM Visuals

Další nádhernou trasou vedoucí horskou krajinou na okraji národních parků je cesta přes průsmyk Hengstpass do rekreační oblasti Pyhrn­‑Priel. Zde se severní Vápencové Alpy zvedají do výšky přes 2 000 metrů. Na hoře Wurbauerkogel ve Windischgarstenu stojí Panoramatická věž národního parku, skleněná vyhlídka pro všechny, kteří se rádi dívají do dálky a počítají vrcholy na obzoru. Wurbauerkogel může také nabídnout opravdové dobrodružství, které zažijete v náročně uspořádaném Bikeparku a na rychlé bobové dráze „Alpine Coaster“.

I zde se vyplatí udělat si zajížďku do údolí Stodertal. Jezero Schiederweiher v Hinterstoderu bylo před několika lety Rakušany zvoleno nejkrásnějším místem země. Když se v jeho vodě odrážejí špičaté vrcholky pohoří Totes Gebirge, vzniká jeden z nejkrásnějších motivů pro fotografování Alp.

Schiederweiher v Pyhrn Priel. © Oberösterreich Tourismus GmbH / Leonore Herzog
Schiederweiher v Pyhrn Priel. © Oberösterreich Tourismus GmbH / Leonore Herzog

Hory, jezera, sůl

V hornorakouských klášterech se pěstuje kultura a tradice. Každý, kdo při projížďce údolím Kremstal spatří věže opatství Schlierbach, by měl zvážit kulinářskou přestávku. Cisterciácký klášter totiž provozuje sýrárnu a gurmánské centrum, které vás zve k ochutnávce. Chutná zastávka před cestou do regionu Solné komory.

Údolí Almtal je branou do regionu hor a jezer, plného lesů a odpočinku. Tam, kde v údolí tiše spočívá jezero Almsee, vědí lidé o ozdravných účincích lesa. „Waldness“ je název pro relaxační a blahodárné pobyty mezi stromy v doprovodu profesionálních koučů.

Gmunden, městečko ležící na severním břehu jezera Traunsee je domovem „Gmundenské keramiky“, ušlechtilé kultury stolování z Horního Rakouska. V Solné komoře, kde snad vynalezli letoviska, příroda nešetří superlativy. Kdo se vydá dále k jezeru Attersee, uvidí největší vnitrozemské jezero v celém Rakousku. Nejlepší kulisa pro vychutnání čerstvě ulovených ryb. A inspirace, kde Gustav Klimt a Gustav Mahler během letních pobytů dosáhli absolutních výšin svého umění.

Prkénko plné dobrot. © Oberoesterreich Tourismus Pyhrn Priel / Stefan Mayerhofer
Prkénko plné dobrot. © Oberoesterreich Tourismus Pyhrn Priel / Stefan Mayerhofer
Na kole Solnou komorou. © Oberösterreich Tourismus GmbH / Moritz Ablinger
Na kole Solnou komorou. © Oberösterreich Tourismus GmbH / Moritz Ablinger

Podél stejnojmenného potoka se údolím Weißenbachtal vine cesta oblíbená mezi znalci regionu Solné komory, která vede od jezera Attersee přes údolí Trauntal až do města Bad Ischl. Město, které bude v roce 2024 spolu s okolním regionem Solné komory Evropským hlavním městem kultury, je mnohem víc než jen bývalé letní sídlo císaře. Ano, Císařskou vilu a zákusek Zaunerstollen v bývalé k. k. dvorní cukrárně Zauner samozřejmě musíte zažít. Ale pak je tu ještě Katrin, místní hora města Bad Ischl s lanovkou a úchvatným výhledem na majestátní horu Dachstein. A každý, kdo se někdy vydal na výlet k Rettenbachalm, nikdy nezapomene, jaké lahůdky se tam podávají.

Když už jsme zmínili Dachstein. Nejvyšší hora Horního Rakouska se nachází v nejjižnějším cípu této spolkové země. Lanovka vás vyveze na vrchol k vyhlídce „5fingers“. Jedná se o velkolepou vyhlídkovou plošinu s výhledem stovky metrů dolů k jezeru Hallstättersee, na jehož břehu stojí městečko Hallstatt, které je zapsané na Seznam světového dědictví UNESCO, a dalo jméno celé jedné epoše lidských dějin. Solné doly Salzwelten Hallstatt umožňují návštěvníkům nahlédnout do nejstaršího solného dolu na světě. Samotný Dachstein je protkán rozvětvenými jeskynními systémy. Působivá je túra přes Obří ledovou jeskyni s třpytivými mrazivými sochami, které vytvořila sama příroda.

Trasu přes region Solné komory provázejí další názvy velkých jezer. Jezero Wolfgangsee nabízí jedinečnou možnost zaparkovat přímo u tyrkysově zelené hladiny vody. Dále zde také můžete v plné parádě vyjet ozubnicovou železnicí na horu Schafberg. Užijete si zde panoramatický výhled na jezera Solné komory. Další ideální zastávkou pro každého, kdo se chce v klidu koupat nebo se věnovat vodním sportům, je jezero Mondsee. Je to nejteplejší jezero ke koupání v regionu. Ideální místo pro zakončení cesty po Horním Rakousku.

© Oberösterreich Tourismus GmbH / Robert Maybach: Wanderung durchs Ibmer Moor
© Oberösterreich Tourismus GmbH / Robert Maybach: Wanderung durchs Ibmer Moor

Na vřesoviště, na hrad a k bio zelenině

Pokud chcete být při koupání v jezeře mezi prvními v sezóně, zajeďte o kousek dál. Tam, kde se hornorakouský region Innviertel setkává se salcburským regionem Flachgau, vykouzlila příroda nádherné poklady. Mořská jezera, jako je Heratingersee nebo Holzöstersee, mají tu úžasnou vlastnost, že na začátku roku dosahují mimořádně příjemné teploty vody. Jsou proto ideální ke krátkému přenocování a cachtání se ve vodě. Za tento fenomén jsou zodpovědná rašeliniště v této oblasti. Mezi nimi i Ibmerské vřesoviště, jež je největší souvislé vřesoviště v Rakousku s rozmanitou flórou a faunou. Nebo Weidmoos, kde žijí vzácné druhy ptáků. Příroda jde v Innviertelu ruku v ruce s technikou a inovacemi. Obdivovat můžete Motohall KTM v Mattighofenu, domov celosvětově úspěšného výrobce motocyklů. A už před mnoha staletími zde lidé uměli umně stavět. Na bavorském břehu řeky Salzach se impozantně tyčí zámecký komplex Burghausen, jenž je se svou kilometrovou přístavbou nejdelším hradem na světě.

© Tourismusverband Donau Oberoesterreich Good Morning World Melanie Schillinger. Städte, Schärding Stadtplatz
© Tourismusverband Donau Oberoesterreich Good Morning World Melanie Schillinger. Städte, Schärding Stadtplatz
© Oberösterreich Tourismus GmbH / Moritz Ablinger: Der Innradweg führt am Stift Reichersberg vorbei. Ein Besuch lohnt sich!
© Oberösterreich Tourismus GmbH / Moritz Ablinger: Der Innradweg führt am Stift Reichersberg vorbei. Ein Besuch lohnt sich!

Přes Braunau, největší město regionu Innviertel s gotickým náměstím a jednou z nejvyšších kostelních věží v Rakousku, pokračujeme k horkému prameni. Voda bublající z hlubin napájí bazény Therme Geinberg. Karibská pláž laguny se slanou vodou Innviertel je ideálním místem pro hlubokou relaxaci. Termální vodu však ocení nejen lidé hledající relaxaci. Také rostliny ve sklenících „BIOhof Geinberg“ se při jejím udržitelném ohřevu cítí mimořádně příjemně. Přímo na statku BIOhof se nachází prodejna, která zve k poznávání a nákupu regionálních specialit od výrobců z celého regionu Innviertel. U idylického koupacího jezera Pramet se nabízí zastávka. Cesta následně pokračuje do Ried im Innkreis, města, v němž sídlila a pracovala známá sochařská dynastie Schwanthalerů. Historické centrum města s mnoha pohostinnými hostinci vždy stojí za procházku. Řeka Inn tvoří hranici s Bavorskem a zároveň je životodárnou tepnou regionu. Obernberg am Inn zaujme barevnými fasádami domů a zámkem s jedinou přehlídkou dravých ptáků v Horním Rakousku. Přes Reichersberg s impozantním barokním klášterem augustiniánských kanovníků se okruh uzavírá do Schärdingu.

Barokní město na řece Inn je již opět na dosah Pasova, kde se Inn vlévá do Dunaje. Mezi barevnými domy slavné Silberzeile a současným uměním v zámecké galerii je to ideální místo pro zakončení prohlídky Horního Rakouska. A ještě chvíli se zdržet. Protože ten okamžik je úchvatný.

 


DO KEMPU

Podél popsané trasy najdete řadu kempů ideálních pro karavanisty. Nabízejí kvalitní zázemí a neopakovatelnou atmosféru hornorakouské přírody.

Odpočinek v přírodě. © Oberösterreich Tourismus GmbH / CM Visuals
Odpočinek v přírodě. © Oberösterreich Tourismus GmbH / CM Visuals

Tajné tipy – Do přírody

Pět malých kempů nabízí jen několik stání. Je zde však vyjímečná poloha, klid a zážitek z přírody.

Doporučujeme – TOP 5

Přijměte pozvání do pěti kempů, jež se honosí oceněními Campsite­‑Award, camping.info­‑Award, ADAC­‑Tipp i velmi dobrým hodnocením ze strany hostů. Najdete zde vše, co byste mohli v kempu potřebovat.

 


NA KOLO

Horní Rakousko je rájem cyklistů! Impozantní hory na jihu, mírné kopce na severu a mezi nimi přívětivé roviny mnoha říčních údolí a jezer – Rakousko v miniatuře, jak říkají místní. Najdete zde tichá i živá místa, skvělé jídlo i živou kulturu. Toto mnohotvárné bohatství zpřístupňuje hustá síť cyklostezek, a to jak na silnici, tak i mimo ni. Pro trekingové cyklisty, cyklisty na horských kolech nebo závodní cyklisty. Pro znalce s elektřinou i bez ní. Nabídka pro návštěvníky, jež milují cyklistiku, je více než bohatá – od kratších výletů po vícedenní trasy. Samozřejmostí je perfektní zázemí včetně sítě půjčoven.

Cyklostezka národním parkem. © Nationalpark Kalkalpen / Sonja Schaefer
Cyklostezka národním parkem. © Nationalpark Kalkalpen / Sonja Schaefer

TIP redakce – Cyklotrasa Hintergebirgsradweg

Působivá cyklotrasa po stopách bývalé lesní železnice. Jednosměrná, bohatá na výhledy, s možností občerstvení.

 • Výchozí místo: Reichraming
 • Cílové místo: Waldneukirchen
 • Délka trvání: 3 hodiny 15 minut
 • Délka: 29,1 km
 • Nejnižší bod: 349 m
 • Nejvyšší bod: 848 m
 • Obtížnost: střední
 • Kondice: střední

 


NA PROCHÁZKU

Pěší turistika v Horním Rakousku vás povede kolem voňavých lesů, přes svěží zeleň kvetoucích luk až na vrcholy s nádhernými výhledy. Vydat se můžete na kratší procházky, okružní turistické stezky i vícedenní túry. Silné momenty lze nasbírat na poutích nebo pěších túrách, například na Johannesweg, při vysokohorské turistice nebo na první dálkové turistické stezce v Solné komoře, BergeSeen Trail (35 jezer, 20 etap). Rysí stezka (200 km, 11 etap) vás povede přes rysí biotop v srdci Evropy, Sebaldusweg, neboli Cesta uznání, nabízí čtyřdenní, 85 kilometrů dlouhé putování.

Fascinující Schlögener Blick. © WGD Donau Oberösterreich Tourismus GmbH / Kaindlstorfer
Fascinující Schlögener Blick. © WGD Donau Oberösterreich Tourismus GmbH / Kaindlstorfer

TIP redakce – Schlögenská vyhlídka

Schlögenská smyčka Dunaje je velkolepý výtvor přírody. Zveme vás na okružní trasu s možností zajištění stravy.

 • Výchozí místo: 4083 Haibach ob der Donau
 • Cílové místo: 4083 Haibach ob der Donau
 • Délka trvání: 2 hodiny 30 minut
 • Délka: 8,2 km
 • Nejnižší bod: 503 m
 • Nejvyšší bod: 527 m
 • Obtížnost: lehká
 • Kondice: střední

 


 

A to není ani zdaleka vše. Další inspiraci pro poznávání Horního Rakouska najdete na www.hornirakousko.cz