Když se řekne Žďár nad Sázavou, můžeme si představit hodně věcí a taky krásných míst. Třeba autokemp Velké Dářko, který se stal dějištěm setkání majitelů obytných Avií.

Právě ve Velkém Dářku se konal poslední sraz majitelů obytných Avií a zároveň obytných vozů Ford Transit s alkovnou roku 2022. Počasí akci poměrně přálo, i když noci bývají na podzim již chladné. Ale začnu od začátku. Obytnou Avii každý už určitě viděl, ale pokud srovnáme počet kusů, které můžete potkat v našich autokempech, je jasné, že jich neustále ubývá. Jednak už se tato auta nevyrábí a jednak tato vozidla stárnou a samozřejmě chřadnou. Je proto s podivem, že na facebooku vznikla a má se k světu skupina o těchto unikátních obytných vozech Obytné Avie a vše kolem nich. Veliký dík patří panu Chaloupkovi, který je správce skupiny a dělá to opravdu dobře. Sám obměnil obytnou Avii za obytného forda s alkovnou a shodou okolností se sešly obě skupiny právě v autokempu Velké Dářko.

Původní počet přihlášených obytných Avií byl opravdu vysoký, čítal 21 vozů. Nakonec jich bylo o maličko méně, protože v dnešní době jsou pracovní povinnosti zkrátka povinnostmi. Nebudu vypisovat jednotlivé účastníky, všichni jsou výborní přátelé ochotni si kdykoliv pomoci. Ale jednu jedinou výjimku udělat musím. Jde o pana Petra, který dorazil s Avií, kterou před lety sám postavil a dnes v ní má již třetí motor. Je mu úctyhodných 82 let  a kdyby mu odešel další motor, tak si ho sám vymění!

Každá Avie se nějakým způsobem modernizuje, a tak se do nich montují motory s nižší kouřivostí, účinnější brzdy a podobně. Na vozech je vidět péče, kterou jim jejich majitelé dopřávají, ostatně stejně jako v případě obytných Fordů. Také interiéry a vybavení si leckdy nezadají s novějšími vozy a plně vyhovují potřebám moderního karavaninku. Na akci v Dářku byl čas probrat věci týkající se všedního života, technických otázek ale i legislativy. Večer nechyběl táborák, u kterého se obě skupiny stmelily natolik, že už plánují další akce na rok 2023. A věřím, že opravdu budou. Rádi vás na ně pozveme a ukážeme vám, jak si žijí nejen čeští „aviatici”.

Text a foto: Stanislav Kopal