Pro řešení neočekávaných nástrah při cestách nejen na dovolenou jsme zvyklí pojistit se – jak cestovně, úrazově, tak pro případ nehody a poruchy vozidla. Obytné auto je pojištěno v rámci povinného ručení s asistencí, popřípadě havarijní pojistkou. Pokud však dojde na cestě s přívěsem k problému s tažným vozem, zajistí odtahová služba odvoz vozidla do servisu, ale co s odpojeným přívěsem?

Obecně lze říci, že v rámci pojištění vozidla se počítá i s možností odtahu připojeného přívěsu za vozem a nikdo vám třeba na německé dálnici přívěs odstavený nenechá. Úhrada takového úkonu však nemusí být nutně na pojišťovně, která ještě rozlišuje mezi přívěsem do 750 kg a nad 750 kg. Tady je důležitá asistenční služba v kombinaci s limitem povinného ručení. Základní asistence kryje jen nejnutnější úkony. Na cestě vás při nehodě nenechají, ale placený odtah je například jen do nejbližšího servisu, a to ještě s omezením kilometrů. Vše navíc je ve vaší režii a pojišťovny službu pouze tak zvaně zprostředkují.

Povinné ručení s vyšším limitem

Dobrým tipem, jak mít lepší asistenční službu, je uzavření povinného ručení s vyšším limitem. V rámci vyššího limitu škod u povinného ručení totiž automaticky získáváte i vyšší stupeň asistenčních služeb. Vyjde to levněji, než si dát základní limit a doplatek za lepší asistenci. Základní limit 35/35 milionů korun si dnes už většinou sjedná jen penzista, který si z chalupy občas zajede po okresce do supermarketu a úroveň asistenčních služeb je ryze základního charakteru (pojišťovna zprostředkuje pomoc, vy platíte).

Nabídka je pestrá, stačí si vybrat

Když vezmeme největší pojišťovnu v České republice Generali, ta dělí asistenční služby na čtyři skupiny S, M, L a XL, jako u oblečení. Čím menší „velikost“, tím nižší služby. V rámci balíčku XL už získáváte nadstandardní asistenční služby bez finančního limitu, který může u nižších variant vaší zahraniční dovolenou značně prodražit. Tato asistence je automaticky v povinném ručení slimity škod 300/300 milionů korun. Například v základní variantě S máte sice zajištěn odtah do 50 km, ale s limitem plnění 4000 Kč v zahraničí. Oproti tomu varianta L má odtah bez limitu km a limit plnění 50000 Kč. XL varianta již je bez limitu kilometrů i korun a zahrnuje dalších 12 úkonů navíc. Lze pojistit i asistenci Souprava.

Kooperativa nabízí také čtyři balíčky asistencí, základ zdarma a ostatní jsou za příplatek. Lze je však mít i k nižším limitům povinného ručení. Z menších pojišťoven lze doporučit také Direct, který nabízí 3 varianty rozšířené asistence s poruchou vždy v ceně. U Directu je možné pojištění vypovědět kdykoliv dohodou a nemusíte tak čekat na výroční den. ČPP pojišťovna nabízí pojištění asistence přípojného vozidla, které je určeno právě pro případ poruchy tažného vozu. Limity plnění závisí na sjednaných pojištěních přípojného vozidla.

Před samotnou cestou tedy nestačí jen zkontrolovat pojistku a aktuálnost mezinárodní bílé (dříve zelené) karty, ale také rozsah a limity asistenčních služeb. Doporučuji využít služeb větších pojišťoven, webových stránek pojišťoven nebo specialistů Českého institutu finanční odpovědnosti, kteří vám s výběrem vhodné varianty pomohou i online, více na www.cifo.cz, info@cifo.cz.

Text: Petr Olašin


Článek původně vyšel v prázdninovém čísle časopisu Camping, Cars & Caravans.

  • Předplatné časopisu – ZDE
  • Elektronická verze časopisu na Digiport – ZDE
  • Elektronická verze časopisu na Alza Media – ZDE