Caravan Salon 2023, který se konal po dobu deseti dnů na přelomu srpna a září na výstavišti v Düsseldorfu, ukázal, že karavanink inspiruje stále více lidí.

Ve veletržním areálu panovala výborná atmosféra. Výrobci a prodejci hlásili slibné zákaznické diskuse a četné prodejní nabídky. Návštěvníci si užili každou část bohatého desetidenního programu. „Caravan Salon navštívilo 254 000 návštěvníků z 65 zemí. Vzhledem k náročným všeobecným podmínkám jsme více než rádi, že se nám podařilo dosáhnout tak úspěšného výsledku. Vystavovatelé ze všech kontinentů a návštěvníci z celé Evropy přicestovali do Düsseldorfu a vytvořili tak zvláštní mezinárodní atmosféru Caravan Salonu,” uvedl Erhard Wienkamp, výkonný ředitel Messe Düsseldorf.

Zájem o karavanink neklesá

Zájem o karavanink je trvalý, dá se říci, že se dokonce zvyšuje. To dokládá rekordní návštěvnost, a to i přes to, že výrobci bojují s nepříznivými rámcovými podmínkami, což logicky pociťují také zákazníci. „Zájem vystavovatelů byl opět enormní,” řekl nám Stefan Koschke, ředitel výstavy Caravan Salon, „máme velkou radost z toho, že jsme dosáhli výborného hodnocení za minulý rok a letos jsme ho ještě překonali.” V Düsseldorfu se představilo více než 750 vystavovatelů, a to na celkem 250 000 čtverečních metrech plochy v 16 halách i na volné venkovní ploše. „Caravan Salon nabízí s náskokem celosvětově nejlepší výběr všeho, co se týká mobilního využití volného času – takový počet značek, modelů a půdorysů nemají návštěvníci na žádném jiném veletrhu,” dodal Stefan Koschke při zahájení.

Přesto bylo na všech zúčastněných vidět stopy stísněnosti, protože inflace, problematika řidičských průkazů, problémy v dodávkách nebo problematika elektropohonů se ještě před veletrhem postaraly o množství námětů k rozhovorům. To se ukazuje také v jednom z detailů: aby mohli zákazníci jezdit se svým řidičským průkazem skupiny B v elektroautě také v budoucnosti, piplají se výrobci nadále ve snaze o co nejlehčí konstrukci.

Kromě obytných vozidel v modelové třídě 2024 přinesl veletrh také bohatě příslušenství a výbavy. Nechyběly ani prezentace regionů, kempů či karavanových stání.

Trh se opět „nadechuje”

Vysoká poptávka v posledních třech letech povzbudila trh nových vozů. Za dobu od roku 2020 do 2022 němečtí výrobci vyrobili více než 375 000 vozů pro volný čas. Stále více lidí totiž tráví svůj volný čas v obytňáku. Na tom má také zisk německá oblast turistiky – podle výzkumů přinesla oblast dovolené v karavanech tamnímu hospodářství v roce 2022 obrat přes 18,1 miliard eur, což je  nárůst o téměř 20 procent…

Foto: Messe Düsseldorf, Constanze Tillmann


Celou reportáž si můžete přečíst v listopadovém vydání časopisu Camping, Cars & Caravans (č. 6/2023):

  • Předplatné časopisu Camping, Cars & Caravans – ZDE
  • Elektronická verze časopisu na Digiport – ZDE