Právě dnes se v Kopřivnici pro veřejnost otevírá nové Muzeum nákladních automobilů. Návštěvníci v něm uvidí na 80 užitkových vozidel, přičemž technické skvosty a zajímavosti si budou moci prohlédnout i prostřednictvím rozšířené reality. Muzeum postavil Moravskoslezský kraj s významným přispěním EU, většinu exponátů dodala společnost Tatra Trucks, která muzeu poskytla pozemek i budovu bývalé slévárny.

Na začátku projektu nového muzea byla iniciativa akcionářů Tatra Trucks, holdingů Czechoslovak Group podnikatele Michala Strnada a Promet Group Reného Matery. „Myšlenkou renovace Slovenské strely a výstavby nového muzea Tatry jsme se zabývali od našeho vstupu do společnosti v roce 2013. S tímto vědomím jsme investovali do získání Hlachovy sbírky i některých jedinečných tatrovek. Po osmi letech se díky úsilí Moravskoslezského kraje a dalších partnerů podařilo myšlenku naplnit,“ uvedl v tiskové zprávě René Matera.

V novém muzeu bude k vidění osm desítek užitkových vozů, většinu z nich muzeu zapůjčilo Technické muzeum Tatra. Expozice bude rozdělená do 14 tematických celků, a to chronologicky, ale i podle zaměření. Od prvních užitkových, přes hasičské, vojenské, závodní, expediční až po současné stroje. K vidění zde budou i historické motocykly Rybičkovy sbírky, kterou nyní vlastní Moravskoslezský kraj.

Foto: MS kraj

„Expozice strojů doplní i rozšířená realita, která se v muzejnictví stala velmi důležitým prvkem. Díky této technologii jsou expozice bohatější, návštěvníkovi například přímo před očima vyroste z vystaveného reálného podvozku celé vozidlo. Zkrátka, co se do budovy muzea nevešlo, mohou návštěvníci poznat v rozšířené realitě. Takto se také třeba seznámí s vnitřním interiérem vozu nebo s tím, jak funguje motor. Nové muzeum ale nabízí nejen edukaci, ale i zábavu, velký úspěch bude určitě mít řízení modelů aut, samozřejmě opět v rozšířené realitě. Malí i velcí návštěvníci si tak budou moci uličkami muzea projet třeba Tatrou 815 známou svou cestou kolem světa,“ prozradil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo s tím, že nové muzeum se bude pyšnit jako jediné muzeum v republice celoplošným pokrytím rozšířenou realitou v tak velkém rozsahu. Muzeum počítá i se zahraničními hosty, takže rozšířená realita bude také v angličtině a brzy i v polštině a němčině.

Foto: MS kraj

Obrovským lákadlem pro milovníky techniky je rychlovlak Slovenská strela umístěný v depozitáři vybudovaném v loňském roce. Depozitář je umístěn v bezprostřední blízkosti nového muzea. „Slovenská strela byla před jedenácti lety vyhlášena národní kulturní památkou. Také proto jsme se jako vlastník tohoto unikátního stroje rozhodli pro jeho kompletní renovaci, ale také nákladnou výstavbu jejího nového depozitáře. Slovenská strela má teď důstojné umístění, které zaujalo také odbornou veřejnost, depozitář byl letos oceněn v celostátní soutěži Stavba roku. Prvorepublikový vlak je krásným nositelem dlouholeté tradice výroby dopravních prostředků v Kopřivnici,“ doplnil generální ředitel Tatra Trucks Pavel Lazar.

Návštěvníci Muzea nákladních automobilů budou podle něj jistě obdivovat také další legendární stroje z majetku společnosti, jako jsou například Drtikolka, Tatra 148 nebo Tatra 111 vyvinutá za druhé světové války.

Foto: Tomáš Svoboda

Dalším lákadlem je videomapping o fenoménu značky Tatra promítaný v zadní části muzea. „Tatrováckou historii mohou lidé poznat také prostřednictvím autentických vyprávění bývalých zaměstnanců podniku. V rámci projektu Příběhy našich sousedů zpovídaly děti místních základních škol a středoškoláci zaměstnance tatrovky. Příběhy bývalých tatrováků se zaměřily hlavně na období kolem listopadu ´89, jsou to zajímavá svědectví, která mohou lidem tatrováckou atmosféru dobře přiblížit,“ řekl Zdeněk Orlita, ředitel Muzea Novojičínska, pod které nové tatrovácké muzeum spadá. Výstava k tomuto projektu bude před novým muzeem od 9. prosince, příběhy jsou ovšem už nyní na webu, sdíleny budou i na stránkách Paměť národa.

Nové Muzeum nákladních automobilů v Kopřivnici vyšlo na 171,1 milionu korun. Z Evropského fondu pro regionální rozvoj kraj získal 105 milionů korun, šesti miliony přispěl stát a zbytek pokryl krajský rozpočet. Výstavba muzea, které vzniklo přestavbou bývalé slévárny, začala v červenci 2019 a trvala až do konce minulého roku.

Zdroj: tisková zpráva MSK