Moderní LED svítidla ve velkém vytlačují klasické žárovky ve mnoha různých odvětvích. Také v nových obytných automobilech a karavanech najdeme žárovky čím dál méně – jedním z hlavních otázek celého karavaninku je totiž maximální energetická úspora a soběstačnost. Jsou LED svítidla opravdu tak výhodná, dají se instalovat i do starších vozů a jsou na trhu produkty vhodné do různých světelných podmínek?

Obyčejné žárovky jsou v domácnostech používány stále méně. Od 1. září 2009 Evropská unie zakazuje po malých krocích až do roku 2012 postupně prodej starých žárovek, které mají velký odběr proudu, a místo nich sází na energeticky úsporná svítidla.

Menší dvanáctivoltové žárovky v obytných automobilech mají prodej povolen i nadále, avšak nesou si s sebou stejnou nevýhodu, jako jejich sourozenci v síti 230 V. Pracují neefektivně, protože jen zlomek použité energie přeměňují na světlo – stará žárovka jinak více topí, než svítí.


Energetické úspory jsou přitom v obytných vozech mnohem cennější než v domácnostech – každý ušetřený Watt prodlužuje nezávislost karavanů na vnějších přípojkách a umožňuje delší pobyt ve volné přírodě. Otázky, jak levně a rychle získávat elektřinu do palubních baterií, jsou denní náplní diskusních fór i výrobců karavanistických doplňků. O úsporách na straně přístrojů už se ale mluví méně.

Halogenová světla – jasná, ale hladová

Mnozí výrobci obytných vozidel vybavují své modely svítidly, která jsou osazena většinou deseti- nebo dvacetiwattovými halogenovými žárovkami. Jejich rozsvěcením ve večerních hodinách ale snadno spotřebujete okolo 100 W, které takto padnou pouze na osvětlení. Taková svítidla pak vytahují z dvanáctivoltové sítě i proud až 8,3 A.

Jestliže majitel takového vozu osvětluje svůj obytný prostor po dobu čtyř hodin denně, musí se z palubního akumulátoru dodat až 33 Ah. Při obvyklé kapacitě baterie mezi 80 a 120 Ah pak můžeme snadno odvodit, že akumulátor pokryje svou kapacitou svícení na dva až tři dny. A kde jsou další spotřebiče?

LED diody – studené a úsporné

K žárovkám v obytných vozech však již delší dobu existuje alternativa – polovodičové diody vyzařující světlo, v prodeji známé pod zkratkou LED. Tyto malé elektronické součástky, které již mnoho let určitě znáte jako většinou červené nebo zelené kontrolky na domácích spotřebičích, pracují podstatně úsporněji než žárovky, protože energie se v nich téměř vůbec nemění na teplo. Výrobci udávají, že jejich výrobky uspoří až 90 % energie proti původní žárovce.

(Zkrácená verze – plné znění článku najdete v časopise Camping, Cars & Caravans 2/2011, který je v prodeji od 1. března.)