Kolem karavanu je stále mnoho nových krásných a praktických věcí, které ho vylepšují a usnadňují a zpříjemňují život cestovatelů.

Otočný nosič elektrokol

Trigo-Van je nejnovější nosič jízdních kol pro dodávkové vozy Fiat, Peugeot a Citroën. Vyrábí ho Sawiko/Al-Ko. Nosič naložený jízdními koly se dá bez problémů otočit do strany, a díky tomu je kdykoliv možný přístup k zadním dveřím. Při přesunutí do boku pak díky nově vyvinutému blokovacímu zámku automaticky „zaskočí”.  Trigo-Van má dostatek místa až pro tři elektrokola, je dimenzován na zatížení 80 kilogramů. Když se nepoužívá, dá se složit (sklopit nahoru) a poté umožňuje použití stávajícího tažného zařízení.

Chladničky Slim

Webasto uvádí na trh dvě zcela nové kompresorové chladničky. Model Freeline Slim byl dosud k dispozici s objemem 140 litrů (včetně mrazicího boxu 17 litrů), nyní doplňují řadu výrobků dvě další verze s objemy 70 a 90 litrů (s dvanácti a jedenácti litry mrazicího boxu). Všechny modely se vyznačují štíhlým designem, který je  ideální pro vestavby a obytné vozy s úzkou kuchyňskou linkou. Rozměry Freeline Slim 70 dosahují 821 krát 420 krát 450 milimetrů, Freeline Slim 90 měří 975 krát 420 krát 485 milimetrů. Modely jsou vybavené individuálně přizpůsobitelným provedením dveří. Spotřeba energie je díky funkcím „Silent Night“ a „Smart“ ke zvýšení komfortu a snížení spotřeby energie ještě nižší, a sice 290, 340 a 450 watthodin za 24 hodin (pro modely 70, 90 a 140). Díky digitálnímu displeji je obsluha opravdu snadná.

Soběstačnost na cestách

S cílem nezávislosti na externím přívodu proudu vyvinul Eberspächer novou skupinu výrobků s názvem Xellstor. Mobilní zdroj energie se skládá z tak zvaných jednotek Power Units a ovládacího systému Smart Hub. U Power Units se jedná o výkonově velmi silné lithium-iontové baterie Xellstor, které je možné nabíjet z externího zdroje, pomocí motoru vozu a také ze solárního zařízení. Jednotka Power Units váží přibližně 20 kilogramů a má kapacitu uložení energie 2,1 kWh. Do série je možné zařadit maximálně čtyři Power Units,  systém se potom s celkovou kapacitou 8,4 kWh postará o bezproblémový provoz třeba klimatizačního zařízení i indukčního vařiče. Smart Hub je inteligentní řídicí systém, který propojuje všechny nainstalované Power Units včetně jejich připojení k alternátoru, k napájecí síti nebo k solárním panelům. Obsluha je hračka, a to pomocí systému Xellstor přes aplikaci Eberspächer e-connected.

Chladicí box i piknikový stůl

Známý výrobce Green Akku představil nový kompresorový chladicí box s integrovaným lithiovým akumulátorem o kapacitě 48 ampérhodin, který poslouží také jako piknikový stůl (viz titulní foto), a to dokonce navíc s reproduktory Bluetooth a čtyřmi porty USB. Zvláštností tohoto chladicího boxu je jeho dvojdílný kryt. Ten se dá odklopit na dvě strany a přemění tak chladicí box pomocí jedné přídavné plexisklové desky v podobě poklopu nad chladicím boxem na malý kempinkový stůl. Postranní rukojeti přitom slouží jako podpěry. Uživatel může tento akumulátor nabíjet ve voze jak pomocí přípojky 230 voltů, tak i přes připojení 12 respektive 24 voltů. Díky celkem čtyřem USB portům je možné používat smartphone, tablet nebo jiné přístroje, kromě toho nový chladicí box nabízí i 12V výstup, který lze použít k připojení kompresoru, například když je potřeba nafouknout vzduchový stan či matraci. Box má kapacitu 36 litrů, kompresor je schopen ochladit ho až na deset stupňů Celsia. O praktickou a snadnou přepravu 646 krát 485 krát 431 milimetrů velkého boxu se starají dvě kolečka a výsuvná rukojeť. Cenu stanovil výrobce na přibližně 14 000 korun.

Modernější vytápění

Jako nástupce topného systému Alde Compact 3020 představuje Alde nový model 3030 včetně rozšířené verze 3030 Plus. Nové typy topení generují teplo a teplou vodu pomocí LPG a/nebo elektrického proudu (230 V). Při provozu na LPG je možné podle potřeby nastavit topení na dva stupně ohřevu. Integrovaný ohřívač teplé vody pro přibližně deset litrů poskytuje teplou vodu pro sprchu i pro umyvadlo. Ve vylepšené verzi Premium pod označením Alde Compact 3030 Plus poskytuje teplou vodu trvale, což je ideální pro milovníky dlouhého sprchování a stejně tak pro sprchování několik osob za sebou. Kromě toho tento topný systém umožňuje vytvořit ve voze dvě teplotní zóny – například jednu chladnější zónu v prostoru pro spánek a jednu teplejší zónu v obytné části. K obsluze slouží přehledný ovládací panel, který umožňuje nastavit jemné přechody teplot, automatickou regulaci klimatizace a přepínání denního a nočního módu.


Více novinek a inspirace najdete v posledním letošním vydání časopisu Camping, Cars & Caravans:

  • Předplatné časopisu Camping, Cars & Caravans – ZDE
  • Elektronická verze časopisu na Digiport – ZDE
  • Elektronická verze časopisu na Alza Media – ZDE