Lehký, důmyslný, vlastnoručně vyrobený – dřevěný karavan AirCamper od VolksSchrauber by mohl znamenat revoluci v karavaninku.

Karavan kompletně ze dřeva a ještě vlastnoručně vyrobený – zní to jako utopie, ale Anno Mentzel z Oldenburgu dokázal, že to je možné. Vystudovaný technik konstrukce letadel pracoval řadu let u společnosti Airbus, podílel se na vývoji i na výzkumu. Po řadě let se ale podle jeho slov stal příznivcem „odvážného minimalizmu“ a ekologie. „Stále dál, výš a rychleji – to mne přestalo naplňovat,” podotkl Mentzel. Proto již 12 let pracuje v oldenburgském centru „Spolek pro komplexní poznávání a pro ekologickém otázky“. Tady se z něj stal jeden posledních stavitelů letadel ze dřeva na světě. Jako konstruktér letadel změnil své profesní názory a stal se odborníkem na lehká letadla, zároveň pracuje jako testovací pilot a učitel létání. Jeho vize zní: mobilita má být prováděna ekologičtěji, trvaleji a efektivněji. Proto založil společnost VolksSchrauber, v níž vyvíjí a vyrábí ekologická lehká letadla a nyní také obytné vozy.

Konstrukce lůžka je dimenzovaná na 200 kg a na pětinásobek gravitačního zrychlení, autor svou původní profesi nezapře.

Karavan typu teardrop, tedy tvaru kapky slzy, má označení AirCamper a při délce 3,10 metru, šířce 1,5 metru a výšce 1,85 metru ukazuje na váze pouze 330 kg! Do interiéru umisťuje konstruktér jedno lůžko s rozměry 140 x 200 cm, malou kuchyň i s přihrádkou na lahve s vínem a vařičem 3 500 W, topení s výkonem 500 W a ekologickou toaletu (tu lze demontovat). Samozřejmě jsou tu i místa k sezení, ovšem jen když je demontované lůžko, a dále přibližně 1 000 litrů úložného prostoru. Nic z toho ale neopouští ekologické myšlení. Speciální světla zabraňují  elektrosmogu. Na přání může být elektrický proud vyráběn pomocí slunečního kolektoru.

Malý ekologický „zázrak” AirCamper je něco opravdu zvláštního, a to nejen svojí konstrukcí. Je mimořádně lehký a odolný větru, takže se dá připojit za téměř jakýkoliv tažný vůz. Odolné materiály ze dřeva z německých plantáží jsou klimaticky neutrální, karavan má dlouhodobou životnost a umožňuje snadnou údržbu.

AirCamper je kompletně vyroben ze dřeva stromu paulovnie (původně asijský strom, nyní rostoucí i v Evropě), protože je nejlehčí a nejekologičtější ve své třídě.

AirCamper je k dostání v konstrukčních sestavách s tím, že z výroby provedená montáž dosahuje 25 až 98 procent. Nový majitel musí absolvovat před vlastnoruční výrobou karavanu seminář.  Kdo nechce koupit zajíce v pytli, může si AirCamper předem vyzkoušet a užít si ho. Ceny za tento převratný kousek mají široké rozpětí. Startují, podle stupně předmontáže a vybavení, na přibližně 120 000 korun a mohou dosáhnout až k 800 000 korun.

AIRCAMPER

Délka: 3,10 m
Šířka: 1,50 m
Výška: 1,85 m
Hmotnost v prázdném stavu: 330 kg
Vybavení: kuchyň s přihrádkou na víno, vařič 3 500 W, ekologické topení 500 W, ekologická demontovatelná toaleta, lůžko 140 x 200 cm, sedačky a 1 000 litrů úložného prostoru.
Ceny: od 120 000 do 780 000 korun