Jednou ze stálic stále pestřejšího světa karavaninku jsou obytné dodávky, které cestovatele „odnepaměti“ oslovují svým kompaktním stylem. Přesně takové jsou i vozy italské značky Caravans International (CI), která prostřednictvím modelové řady Kyros nabízí začínajícím i zkušenějším karavanistům takřka optimální komfort a jednoduchost zároveň.

Více napoví bližší představení obytné dodávky CI Kyros 5, kterou předchází pověst praktického vozu s dobrou obratností na silnicích a nízkou spotřebou. Během našeho testování jsme si chtěli ověřit, zda vůz obstojí v plné zátěži, tedy kompletně obsazený čtyřčlennou rodinou. Teoreticky nám necelých šest metrů dlouhý „van“ postavený na klasickém podvozku Fiatu Ducato sliboval vše, co jsme mohli potřebovat pro jízdu, vaření, stolování, tělesnou očistu i relax. Jak to vypadalo v reálu?

Už letmé seznámení na prvních kilometrech dalo tušit, že naše cestování bude díky výkonu motoru o 140 koních svižné a že bez problémů splyneme s provozem jak na dálnicích, tak na silničkách nižších tříd. Rychlé navázání přátelského vztahu mezi řidičem a vozem se okamžitě přeneslo i na posádku, zejména na její dětskou část, která se tak akorát vešla na dvoumístnou lavici za jídelním stolem, odkud mohla pohodlně pozorovat veškeré dění.

Příjemné úvodní dojmy umocnily některé funkční detaily jako třeba elektronicky ovládaný schůdek usnadňující nástup i výstup posádky. Záhy se projevila také kompaktnost vozu, v jehož interiéru byla během jízdy vždy velmi nízká míra hlučnosti, což je výhoda ve srovnání s rozměrnějšími typy obytných aut. To souvisí s inovativním montážním systémem výrobce, který u svých modelových řad úspěšně prosazuje technologii redukce hluku. A to s využitím měkkých materiálů na bázi plastů, které se vkládají mezi nábytek a jednotlivé konstrukční části vozu…


Celý článek si můžete přečíst v zářijovém čísle časopisu Camping, Cars & Caravans (č. 5/2021):

  • Předplatné časopisu – ZDE
  • Elektronická verze časopisu na Digiport – ZDE
  • Elektronická verze časopisu na Alza Media – ZDE