Výrobce Krug Expedition z rakouského Schladmingu, specialista na terénní vozy, pokřtil svůj nejnovější model Project Rhino a uvedl ho na trh na podzim minulého roku. 

Rhino (viz titulní foto) vychází z modelu Mercedes-Benz Atego s rozvorem 3,26 metru, k dispozici má trvalý pohon všech kol, uzávěrky diferenciálů na přední nápravě, zadní nápravě i středovém diferenciálu. Na přání instaluje Krug Expedition nádrž na naftu o objemu 400 litrů, dále střešní nosič se světelnou lištou LED a poloautomatický systém regulace tlaku v pneumatikách. Kabina je vyrobena ze sendvičových desek o síle 60 milimetrů. Okna se skutečným sklem představují vlastní vývoj tohoto rakouského výrobce.

Interiér ukrývá příčné lůžko a sestavu sedaček se dvěma podélnými lavicemi.

BOCKLET

Výrobce Bocklet z německého města Koblenz upoutal pozornost modelem Dakar 693E, a to především díky tomu, že vybavil svůj kompaktní vůz pro dálkové cesty speciální výsuvnou částí. Díky výsuvnému dílu se dá lůžko, které je umístěné vzadu za opravdu velkou kruhovou sestavou sedaček, bez problémů rozšířit na pozoruhodně velkou plochu o rozměrech 200 x 140 centimetrů, aniž by přitom došlo ke ztrátě obytného prostoru v kabině. Dakar 693E je postavený na podvozku Iveco Daily 4×4 s přípustnou celkovou hmotností 7 tun, rozvor je 3,78 metrů. Celkově má tento vůz – jak již prozrazuje jeho název – délku 6,93 metru, široký je 2,25 metru, jeho výška je 3,20 metru.

Vůz s pohonem všech kol včetně redukce a tří uzávěrek diferenciálu si hravě poradí v jakémkoliv terénu. Solidně provedená kabina je vyrobena ze sendvičových sklolaminátových panelů, stěny a střecha mají tloušťku 50 milimetrů, podlaha 60 milimetrů. Technické vybavení zahrnuje naftové teplovzdušné vytápění, měnič 1 600 wattů, solární systém a suchou oddělenou toaletu. Kompresorová chladnička má objem 130 litrů. Bocklet stanovil cenu za Dakar 693E se zadní výsuvnou částí na přibližně 8 500 000 korun.

Vzadu za opravdu velkou do kruhu tvarovanou sedací sestavou je ve výsuvné části dvojlůžko.

Více podobných novinek ze světa karavaninku a nezávislého cestování najdete v druhém letošním vydání časopisu Camping, Cars & Caravans:

  • Předplatné časopisu Camping, Cars & Caravans – ZDE
  • Elektronická verze časopisu na Digiport – ZDE
  • Elektronická verze časopisu na Alza Media – ZDE