Kompaktní, praktický a na neobvyklém podvozku: Knaus představuje polointegrovaný obytný vůz postavený na VW Bulli.

Výrobce prezentuje první obytný vůz nové řady Tourer Van. Tento kompaktní polointegrovaný model postavený na provedení původně skříňového transportéru VW T6.1 (běžně „Bulli“) je ve výrobě od loňského podzimu a jeho základní cena činí přibližně 1 650 000 korun. Rozsáhleji vybavený model Vansation vyjde na necelé dva miliony korun. K tomuto vylepšenému modelu patří mimo jiné motor 150 PS, sedmistupňová automatická převodovka DSG, světlomety LED, kamera pro jízdu vzad, tempomat se snímáním vzdálenosti od dalších vozidel, panoramatická okna, izolovaná a vyhřívaná nádrž odpadní vody a markýza – vše jako standardní vybavení.

Nainstalované střešní lůžko zabírá sice dost prostoru, ale přináší další dvě pohodlná místa pro spánek.

Jak výrobce slíbil, vyjíždí Tourer Van na trh ve dvou půdorysech, oba modely měří na délku 5,88 metru. 500 MQ se jeví na první pohled jako klasický půdorys s příčně umístěným lůžkem. Zvláštnost tohoto provedení se však skrývá ve výškově přestavitelné sprchovací kabině – Knaus vyvinul mechanizmus s plynovou vzpěrou a popruhem. Ve spuštěném stavu leží strop sprchovací kabiny na úrovni zadního lůžka, které je díky tomu využitelné v plné šířce. Po vysunutí nahoru se mohou kempaři pohodlně osprchovat v kabině s plochou přibližně jednoho čtverečního metru a výškou pro stání 1,90 metru. Toaleta zůstává k použití i při stažené sprše.

Zadní lůžko v plné šířce po spuštění sprchovací kabiny.

Při první zkoušce, kterou provedla redakce časopisu Camping, Cars & Caravans, fungoval celý systém bez problémů. Novíc nový Touren Van ohromil všechny přítomné příjemným pocitem prostoru. Jako zvláštní nabídku poskytuje Knaus lůžko ve střeše v přední části vozu. Toto lůžko měří 196/184 krát 145 centimetrů. A musíme zmínit jedno významné plus: zadní garáž má výšku 1,15 metru.

Druhý z půdorysů má název 500 LT a vyznačuje se sestavou sedaček umístěných proti sobě, face to face. Pod názvem X-Cursion jsou oba modely k dispozici také u dceřiné společnosti Weinsberg.

Pohled do interiéru Tourer Van 500 MQ – spodek sestavy sedaček je o jedenáct centimetrů níže než ostatní obytný prostor. Chladnička je prakticky umístěna v přední části kuchyňského bloku.

TECHNICKÁ DATA
Rozměry (délka x šířka x výška):
588 x 214 x 276 cm
Základní vůz: Volkswagen T6.1 s originálním podvozkem
Přípustná celková hmotnost: 3 500 kg
Konstrukční řada: Tourer Van, dva půdorysy (500 MQ a 500 LT)


Více novinek najdete v květnovém a červnovém vydání časopisu Camping, Cars & Caravans (3/2023):

  • Předplatné časopisu Camping, Cars & Caravans – ZDE
  • Elektronická verze časopisu na Digiport – ZDE