Mercedes-Benz představuje obytnou vestavbu, která jezdí bez emisí – plně elektrický model EQV se zvedací střechou a vybavením od švýcarského výrobce Sortimo.

Auta poháněná bateriemi nejsou na silnicích ničím překvapivým. Přichází doba také obytných elektrických automobilů? V této oblasti začíná nově, i když v malém měřítku, spolupracovat Mercedes-Benz se švýcarskou společností Sortimo. Švýcaři vybavují nový EQV ve třídě elektrovozů zvedací střechou, pro spánek dvou osob, a rovněž lůžkovou a kuchyňskou částí. V Mercedes-Benz Vans mají jasno: budoucnost je elektrická, a to i v oblasti obytných vozů.

Model EQV nabízí výrobce ve dvou variantách: EQV 300 s kapacitou akumulátoru 90 kWh a dojezdem podle standardu WLTP 326 až 363 kilometrů a EQV 250 s baterií 60 kWh a dojezdem 213 až 236 kilometrů. Na rychlonabíjecí stanici nabije EQV 300 svůj akumulátor na 80 procent za přibližně 45 minut. Oba modely EQV jsou k dispozici v délkách 5,14 a 5,37 metru.

Sortimo vybavuje EQV zvedací střechou a kuchyňským boxem ve spodní části. Vařič a další kuchyňské vybavení se dají snadno vytáhnout.

K provedení této v principu elektrické dodávky má Sortimo připravenou zvedací střechu, kterou je možné na vyžádání dodatečně rozšířit o solární panely. Dole je multifunkční box s částí pro spaní a s kuchyňským vybavením. Zásuvky, které lze vytáhnout z boxu v zadní části, ukrývají dřez, plynový vařič, chladicí box a úložný prostor pro nádobí, příbory a zásoby. Nad nimi je umístěna matrace, kterou lze sklopit dopředu a vytvořit tak vedle lůžka ve zvedací střeše ještě další místo pro přenocování. Když je tato matrace složená dopředu, dají se sedačky bez omezení používat  včetně zádových opěr. Sortimo upozorňuje na lehkou konstrukci tohoto multifunkčního boxu. Koneckonců každý ušetřený kilogram nejen v tomto elektrickém obytňáku znamená větší dojezd.

Rychlonabíjecí stanice nabije akumulátor EQV 300 na osmdesát procent za přibližně 45 minut.

Elektrický karavanink však není úplně levná věc. Už za základní model EQV 300 bez úprav ke kempování požaduje Mercedes přibližně 1 800 000 korun. V rámci výbavy Sortimo pak zaplatíte navíc přibližně 240 000 korun za zvedací střechu a 120 000 za modul kuchyňské části a části pro spánek.