České ministerstvo zahraničních věcí na tiskové konferenci představilo novinky v pravidlech cestování a nastínilo také změny, které přinese jednotný evropský certifikát (tzv. covid pas).

„Motto našeho přístupu k letní sezoně je snadné a pohodlné cestování, ale zároveň cestování, které je bezpečné a předvídatelné. Covid nikam nezmizel a stále je třeba při cestách do zahraničí být ve střehu. Proto chci moc poprosit naše občany, aby se vždy před cestou do zahraničí informovali o podmínkách cestování a dodržovali všechna stanovená epidemiologická pravidla v místě dovolené ale také i při návratu do ČR,“ uvedl ministr zahraničí Jakub Kulhánek.

Představil i některé novinky včetně webu Dovolena2021.cz, který je součástí Covid portálu a nabízí přehledné a jednoduché informace o cestování do 14 nejnavštěvovanějších turistických destinací. „Pro každou zemi existují různá omezení pro různé skupiny lidí a informací je opravdu obrovská spousta – od podmínek, jak se do země dá vycestovat, až po situace, které mohou nastat, třeba postup v případě, že se někdo v zemi nakazí a musí do karantény. Nový web je přesně tím místem, kde se lidé mohou přehledně informovat o cestování do destinací, které jsou podle našich údajů mezi Čechy nejpopulárnější,“ doplnil ministr.

Zároveň apeloval na cestující do zahraničí, aby se přihlásili do databáze Drozd, kterou spravuje ministerstvo a dokáže díky tomuto nástroji evidovat počty Čechů v zahraničí a zároveň zprostředkovat pomoc v případě náhlých událostí, kdy rozesílá těmto občanům sms nebo e-maily s varováním. Součástí služeb pro občany je také call centrum, kde byl posílen počet operátorů  a jsou schopni odpovědět na většinu dotazů ohledně cestování. Za první polovinu června směřovalo na toto informační centrum bezmála 13 tisíc dotazů.

Ministerstvo zahraničí otevírá na přechodnou dobu během nejfrekventovanější letní turistické sezóny konzulární jednatelství ve španělské Barceloně, bulharském Burgasu, chorvatské Rijece a Splitu a ve Valettě na Maltě. Českým turistům v nesnázích mohou pomoci také společné policejní hlídky, které se na letošní léto zavádějí v Chorvatsku, Bulharsku a Albánii.

Zdroj: tisková zpráva MZV ČR