Součástí projektu Technotrasa, který od roku 2012 propojuje výjimečné technické atraktivity v Moravskoslezském kraji, je aktuálně 35 subjektů. Novinkou pro letošní rok jsou celkem čtyři nové zastávky, mezi kterými je například automobilka Hyundai v Nošovicích nebo Muzeum nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici.

„Technotrasa stále roste, vyvíjí se, rok od roku je pestřejší, modernější a přístupnější zahraničním návštěvníkům. Propojuje výjimečné technické atraktivity našeho kraje, seznamuje s průmyslovou historií a tradicemi regionu. Teď se naopak rozrostla o jednu z nejmodernějších automobilek v Evropě, takže se návštěvníci během prohlídek budou moci seznámit s moderními trendy v automobilovém průmyslu,“ uvedl v tiskové zprávě hejtman Ivo Vondrák.

„Technotrasa je unikátní projekt Moravskoslezského kraje a my máme velkou radost, že se naše společnost stala jeho součástí. S nadšením tak provedeme návštěvníky moderním provozem a ukážeme jim stávající technologie výroby automobilů, ale možná i nahlédneme do mobility budoucnosti. Těší nás, že máme v regionu pevné místo a nyní i oficiální bod na mapě Technotrasy,“ sdělila vedoucí oddělení vnějších vztahů společnosti Hyundai Motor Manufacturing Czech Barbora Hermanová.

Pohled do výroby v automobilce Hyundai (foto: MS kraj)

Zájemci o exkurzi v nošovickém závodě si své místo mohou zarezervovat na webových stránkách www.technotrasa.cz. Prohlídky jsou zdarma, za přijatelných epidemických podmínek se konají každé úterý a dva pátky v měsíci. „Kdo by se nechtěl aspoň na chvíli ocitnout ve sci-fi filmu? Přesně tak si návštěvníci, kteří si zarezervují místo na prohlídku, budou cítit. Nezapomenutelný zážitek si z exkurze odnesou nejen milovníci techniky. To množství robotů a strojů prostě ohromí každého,“ pozval na prohlídku automobilky jednatel MS Tourismu Petr Koudela s tím, že Technotrasa má i další nové partnery.

Kromě nošovické automobilky je od začátku roku 2022 na mapě Technotrasy také Raabova štola v Zálužném, která je spolu s Flascharovým dolem už druhým břidlicovým dolem na stezce. Do zaniklého světa rukodělné výroby návštěvníky zavede CETRAT – Centrum tradičních technologií v Příboře. Součástí Technotrasy se stalo i nové Muzeum nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici, jehož součástí je mimo jiné závodní vůz legendárního Karla Lopraise.

Moravskoslezská Technotrasa se během ledna zařadila do Evropské cesty průmyslového dědictví (ERIH), která je součástí Kulturní stezky Rady Evropy. Členství v ERIH by mělo přinést mimo jiné širší publicitu na evropské platformě, která seznamuje s historicky nejdůležitějšími a pro návštěvníky nejatraktivnějšími průmyslovými zajímavostmi.

Zdroj: tisková zpráva MSK

Úvodní foto: areál Muzea nákladních automobilů Tatra a depozitář Slovenské strely v Kopřivnici (archiv redakce)