Na výjimečná místa, osobnosti i počiny v regionu každoročně upozorňují Ceny cestovního ruchu Moravskoslezského kraje. Letos ocenění kromě Muzea nákladních automobilů Tatra a historického města Štramberk získal také prales Mionší na Jablunkovsku.

„Hned ve dvou kategoriích Cen cestovního ruchu 2021 zvítězili zástupci Těšínského Slezska a Beskyd. Těší mě ale, že nominované atraktivity i osobnosti jdou napříč všemi turistickými oblastmi našeho kraje. Je znát, že máme turistům co nabídnout v celém regionu. Výsledky soutěže nabízí mnoho tipů na příjemný výlet. Věřím, že se lidé nechají inspirovat a za krásami našeho kraje vyrazí hned v blížící se letní sezóně,“ uvedl náměstek hejtmana Jan Krkoška.

O vítězích vybraných soutěžních kategorií hlasovala na webových stránkách soutěže Ceny cestovního ruchu také veřejnost. Nejoblíbenější turistickou trasou nebo naučnou stezkou lidé zvolili vycházkovou trasu s průvodcem v pralese Mionší na Jablunkovsku. Jde o největší komplex přirozeného jedlobukového lesa karpatského typu na území ČR. Najdeme v něm mozaiku lesních porostů, menších lesních luk, pramenisek a skalek. NPR Mionší je domovem asi 110 druhů obratlovců, z toho 73 druhů ptáků, a druhové bohatství hub ji řadí mezi nejvýznamnější mykologické lokality u nás.

Veřejnost má možnost nahlédnout do okrajových partií pralesa díky naučné stezce vytvořené v roce 2005. Stezka představuje přírodovědné a historické pamětihodnosti této části Těšínských Beskyd. Naučná stezka Mionší je koncipována jako zhruba 7 kilometrů dlouhý okruh, který má 10 zastavení vybavených informačními panely. Cílem je umožnit návštěvníkům shlédnout alespoň část legendárního beskydského „pralesa“, a přitom zachovat jeho klid. Proto je stezka zřizována jako sezónní a je přístupná pouze s průvodcem od 1. června do 15. září. Po předchozí domluvě je možné prales navštívit i ve všední dny. Trasa je středně náročná, celkové převýšení je 330 metrů. Prohlídka zabere přibližně 2,5 až 3 hodiny a je určena pouze pro pěší.


Ceny cestovního ruchu představují nejen jedinečné atraktivity, ale také upozorňují na práci konkrétních osobností. Letos odborníci z oblasti turismu rozhodli, že vítězem této kategorie je Roman Tománek, manažer projektu Stezka rozhleden a vyhlídkových míst v Euroregionu Silesia. Odborníci kromě toho posuzovali i soutěžící v kategorii Nejlepší počin v cestovním ruchu. V ní s přehledem uspělo Muzeum nákladních automobilů Tatra, které vzniklo v rekonstruované budově bývalé slévárny automobilky Tatra v Kopřivnici.

Jedním z novějších objektů vyhlídkové stezky je rozhledna v blízkosti Hraničních meandrů Odry v Chałupkach. Je vysoká přes 27 metrů a na její vrchol vede 114 ocelových schodů.

Vítězové Cen cestovního ruchu Moravskoslezského kraje 2021

Kategorie I: Osobnost cestovního ruchu Moravskoslezského kraje 2021

  1. místo: Roman Tománek, manažer projektu Silesianka – Stezka rozhleden a vyhlídkových míst v Euroregionu Silesia
  2. místo: Daniela Hradilová, architektka, designérka a zakladatelka projektu Mezi plůtky
  3. místo: Metoděj Chrástecký, ředitel Muzea Hlučínska

Kategorie II: Nejlepší počin v cestovním ruchu roku 2021

  1. místo: Muzeum nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici
  2. místo: Silesianka – stezka rozhleden
  3. místo: Rekonstrukce rozhledny Cvilín v Krnově

Kategorie III: Nejoblíbenější turistická trasa či naučná stezka Moravskoslezského kraje 2021

  1. místo: Prales Mionší – vycházková trasa s průvodcem
  2. místo: Břidlicová stezka
  3. místo: Turistická trasa na Velký Roudný

Kategorie IV: Nejfotogeničtější místo Moravskoslezského kraje 2021

  1. místo: Štramberk
  2. místo: Rozhledna Velká Čantoryje
  3. místo: Výhledy z Lysé hory „od jelena“

Kategorie V: Nejoblíbenější regionální pochoutka Moravskoslezského kraje 2021

  1. místo: Bramborové placky se škvarkami a smetanou
  2. místo: Borůvkové knedlíky
  3. místo: Hukvaldské lopaťáky

Zdroj: tisková zpráva MSK