Branná, Ostružná, Ramzová, Petříkov. To jsou hlavní lyžařská centra vklíněná mezi Rychlebské hory a Hrubý Jeseník, krajinu obecně známkou zkrátka jako Jeseníky. Krása zdejších hor vás uchvátí.

Na faře za kostelem

Složit hlavu tu návštěvníci mohou pod střechami hotelů, chat i penzionů. Donedávna zde však chyběl kemp. V létě 2020 se situace pozitivně změnila, tehdy přivítal první cestovatele zbrusu nový kemp v Ostružné. Ten leží ihned vedle místního kostela v areálu bývalé fary. Zrovna skončily restrikce, média se předháněla v zaručených zprávách o beznadějně vyprodaných kempech na nadcházející letní sezónu a já jsem se tady ocitnul téměř sám. Pravda, psal se druhý červnový víkend. A z neplánované stagnace se opatrně probouzelo celé letovisko. „Zatím máme otevřeno výhradně do jedenácti dopoledne,“ potvrdila mi prodavačka v místním obchodě. „Jak se rozjede turistika, tak to snad změní,“ dodala. A i kemp se zvolna probíral z odstávky. Dle webu má ambice být otevřen celoročně. Provozovatelem je společnost Skiland, co tady stojí za většinou služeb. Přihlášení proto probíhá na centrální recepci v Ostružné, zhruba tři minuty chůze od kempu. Tam klienti oproti kauci nafasují čip, kterým se otevírají interiéry budovy se servisem.

Některé mapové portály už existenci kempu zaznamenaly. Ze silnice ho ale snadno minete. Kdo by ostatně za nenápadným domkem u kostela čekal kemp. Během mého pobytu na něj upozorňoval pouze banner na plotu. Kemp přísluší k menším zařízením. Skládá se z travnatých terásek, otevřené loučky, smrkových remízků a štěrkových prostranství určených primárně pro obytky. Teď mimo sezónu se ale nějaký řád neřešil. Část plochy pokrývají přípojky, wifina je k dispozici, stejně tak gril i útulné venkovní posezení. Netradiční poloha u staré venkovské svatyně diskrétně oddělená od silnice na mně zanechala přívětivý dojem. Zázemí tvoří prostorná jídelna s kuchyňkou, která se leskla a voněla novotou, jako by ji včera opustili poslední řemeslníci. Extrémní čistota a úplně čerstvé vybavení též dýchalo ze sociálek. Sprchy fungují bezplatně. Pouze kabinky toalet by mohly být větší. Ne každý disponuje šlachovitou vyzáblou figurou bombajského rikše. Kromě zázemí budova fary rovněž nabízí ubytování ve společné noclehárně.

Ramzová je nejvyšším bodem „Slezského Semmeringu“ a frekventovanou výletní zastávkou. O této trati se více dozvíte uvnitř malého muzea na stanici v Horní Lipové. Ramzovské sedlo zároveň odděluje Jeseníky od Rychlebských hor.

Citera, hulusi, marinchur

Internet věstil proměnlivé počasí s nízkým úhrnem srážek. Tedy občas sluníčko, občas mráček, občas letní deštíček. V reálu jedna průtrž střídala druhou, až se půle horní terásky pro obytky proměnila na jezero. To je třeba ještě vychytat. Mezi lijáky a krupobitím na hodinku vysvitlo ostré slunce, vzápětí se zase přes hřeben Rychlebek z Polska převalily olovnaté mraky. V takovou chvíli zbývají tři způsoby, jak zabít čas. A to spánek, hospoda nebo poznávačka. Zvolil jsem si třetí variantu a prohlédl si zdejší expozici hudebních nástrojů. Celá sbírka obsahuje takřka tisíc rozličných instrumentů. Vystaveno jich je okolo šesti stovek. Prohlídku doprovází audiovýklad. Samozřejmě včetně hudebních ukázek. Příznivci středověku bezpečně poznají, kdy hraje niněra a fanoušci country i bluegrassu zase identifikují strunný nástroj neobvyklého jména „dobro“. Kupodivu nejde o tradiční doplněk ostrých pistolníků z divokého západu v dobách zlaté horečky, nýbrž o vynález slovenských emigrantů, kteří za oceánem našli nový domov. Mě překvapilo, že citera pochází z Rakouska a těšila se v oblibě na území Sudet. Tudíž i Jeseníků. Nahrávka to pak jasně potvrdila. Expozice provede návštěvníky napříč světadíly i regiony. Specifickou skupinu tvoří exotické kuriozity. A bonusem jsou unikáty. Už jste někdy slyšeli, jaký zvuk vydávají „Martinovy rohy“, „hulusi“ či „marinchur“? Tipuji, že nikoliv.

Hodně velký kýč, nicméně sem se hodí. Mezistanici lanovky pod Čerňavou krášlí socha kamzíka. A jde o statného kozla. Tady se pěšáci už přiblíží k polovině převýšení při výstupu na Šerák.

Ideální východisko pro horské túry

Kemp zahrnuje též cyklopoint. Což znamená servisní místnost s vercajkem na základní opravy bicyklů a propriety k dobíjení elekrokol. Cyklistiku si tu užijí hlavně nabušení milovníci kopců. Hory zároveň znamenají pořádné túry a dokonalé výhledy. Hlavní hřeben Hrubého Jeseníku perfektně splní obojí. Na jeho svazích se pak schovávají studánky, zapomenuté technické památky i romantické vodopády, ke kterým leckdy vedou jen nenápadné pěšiny. Pokud zrovna neoplýváte fyzičkou, tak výšvih na Šerák vám umožní lanovka z Ramzové. Ale pak se ochudíte o divoké útesy Obřích skal s dech beroucím výhledem a panoramaty protilehlých Rychlebských hor. Skvělou předností Ostružné je její poloha na trati „Slezského Semmeringu“, aneb malebné horské železnice, co propojuje Hanušovice s Jeseníkem. K nádraží to z kempu trvá přibližně deset minut pěšky. Tím pádem se dají plánovat různá výchozí místa a cíle výletů bez ohledu na zaparkované auto. A především: na výletě si lze dopřát skleniček, co hrdlo ráčí a nohy unesou! Za otestování určitě stojí pěnivý mok z minipivovaru Kolštejn pojmenovaném po renesančním zámku, který vévodí sousednímu starobylému městečku Branné.

Zámek Kolštejn vzniknul přestavbou stejnojmenného hradu, z něhož se dochovaly zubaté trosky v samém cípu ostrohu nad hlubokým údolím.

Liduprázdné Rychlebky

S výjimkou Ramzové a atraktivní hřebenovky mezi Šerákem a Červenohorským sedlem se sem i na absolutním vrcholu letní sezóny vypraví přiměřené množství výletníků. A rovněž hřebenovka má pořád daleko k totálně profláknutým turistickým václavákům u beskydských Pusteven nebo v Adršpachu. Rychlebské hory stále skýtají lesní samotu, kde si příchozí zarelaxují a dokonale vyčistí hlavu. Zejména pak v liduprázdných partiích nad Horní Lipovou. Také k výšlapu do nitra Rychlebek poslouží Ostružná jako skvělá základna.

Plný batoh virtuální inspirace si nabalíte na webech: www.skiland.cz, www.jeseniky.cz, rychleby.cz/, www.jeseniky.net


Článek Jakuba Hlouška původně vyšel v květnovém čísle časopisu Camping, Cars & Caravans (3/2022):

  • Předplatné časopisu Camping, Cars & Caravans – ZDE
  • Elektronická verze časopisu na Alza Media – ZDE