Od 1. dubna jsou v platnosti nová pravidla vstupu do jedné z klasických evropských destinací, kterou je Chorvatsko. Vycestovat tam mohou všichni turisté z členských států EU a EHP, kteří byli očkováni, prodělali onemocnění Covid-19 nebo mají negativní test PCR či antigenní test.

V praxi to znamená, že cestovatelé se v Chorvatsku musejí prokázat očkovacím certifikátem nejméně 14 dní po očkování druhou dávkou vakcíny nebo po očkování jednou dávkou, pokud jde o vakcínu, která funguje právě na tomto principu. Další variantou je předložení potvrzení o negativním PCR nebo antigenním testu, které není starší než 48 hodin. Ti, kteří přijedou s antigenním testem a zůstanou v zemi déle než deset dní, však musejí test absolvovat znovu do deseti dnů od vydání.

Vycestování do Chorvatska je možné také v případě, že turista předloží pozitivní PCR test nebo antigen, který potvrzuje, že se daná osoba zotavila z infekce virem SARS-CoV-2, ovšem jen pokud byl test proveden nejpozději do 180 dnů a je starší než 11 dnů ode dne příjezdu na hraniční přechod. Uznává se také lékařské osvědčení o prodělání nemoci Covid-19.

Poslední variantou je osvědčení o izolaci po příjezdu do Chorvatska s možností následného provedení PCR nebo antigenního testu na SARS-CoV-2. Pokud nelze provést test, izolace trvá deset dní. Při příjezdu se také doporučuje předložit vyplněný formulář s názvem „Enter Croatia Form“, který lze před odjezdem odeslat na webu entercroatia.mup.hr. Více informací o platných předpisech a epidemiologické situaci v Chorvatsku najdete také díky projektu „Safe Stay in Croatia“.

Zdroj: Reisemobil International