Zlepšování podmínek pro výlety na kole mají napříč republikou v popisu práce krajští cyklokoordinátoři, kteří se starají zejména o vytvoření bezpečné cyklistické sítě napříč jednotlivými regiony nebo o vznik takzvaných útulen. Po vzoru ostatních krajů Česka bude mít svého cyklokoordinátora také Moravskoslezský kraj, který letos ze svého rozpočtu poskytne 15 milionů korun na výstavbu nové infrastruktury pro cyklisty.

„Moravskoslezský kraj patří ve vytváření kvalitních podmínek pro cyklisty k nejvstřícnějším regionům. Neustále rozšiřujeme síť půjčoven a dobíjecích stanic elektrokol a podporujeme i budování infrastruktury pro cykloturistiku. Oblíbené jsou také cyklobusy, které cyklisty přibližují k oblíbeným stezkám, které jsou třeba vzdálenější od měst. Nová pozice cyklokoordinátora má podmínky pro výlety na kole posunout zase o úroveň výš,“ uvedl náměstek hejtmana pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška.

Jak připomněl, Moravskoslezský kraj cykloturistiku podporuje každoročně, letos má v rozpočtu vyčleněno 15 milionů korun. „Obce budou moci o příspěvek žádat od 18. dubna. Z připravených financí můžeme podpořit dokumentaci cyklistické infrastruktury nebo výstavbu a rekonstrukci cyklostezek,“ upřesnil náměstek hejtmana s tím, že z těchto peněz bude možné financovat například dokumentaci cyklistické infrastruktury nebo výstavbu a rekonstrukci cyklostezek a cyklotras.

Cyklistická útulna v Bílé Vodě (foto: MSK)

Efektivnější investování do cyklistické sítě a zlepšování služeb v oblasti cyklodopravy má nejen v nadcházející sezóně nově na starosti krajský cyklokoordinátor. Jakým směrem se bude podpora cykloturistiky v regionu ubírat a na jaké podmínky se mohou milovníci jízdy na kole těšit, určí Cyklovize Moravskoslezského kraje 2030, na které již začal cyklokoordinátor pracovat. „Spolupracuji s obcemi s rozšířenou působností, Moravskoslezským krajem a dalšími partnery v oblasti dopravy, abychom vytvořili ucelený plán,“ vysvětlil cyklokoordinátor Martin Hiltavský z krajské centrály cestovního ruchu MS Tourism.

Součástí plánu je kromě propojení stezek, zvyšování jejich kvality i bezpečnosti také zajištění většího pohodlí pro turisty. Na vybraných stezkách proto vzniknou takzvané útulny. Rovnoměrně v celém regionu se objeví zhruba deset nových míst pro odpočinek. Podle sdělení náměstka Jana Krkošky to budou jednoduchá odpočívadla se zázemím pro krátký odpočinek nebo bezplatné přenocování. Jejich součástí budou i ohniště nebo servisní cyklostojany pro základní údržbu kol. Útulny jsou mezi cyklisty už hojně využívané například v Krkonoších nebo Rychlebských horách. V Moravskoslezském kraji jsou teprve na začátku příprav a cyklokoordinátor hledá lokality, kde by byly útulny nejvhodnější.

Tipy na cyklovýlety v Moravskoslezském kraji mohou zájemci přesto již nyní najít na portálu SeverniMorava.Travel.

Zdroj: tisková zpráva MSK, titulní foto: archiv redakce