Malebná oblast na pomezí jižních Čech a západní Moravy plná kamenů, vesnic, hradů, rybníků a krásných měst. Protkaná úzkokolejkou a plná lesů, hub a borůvek. To je Česká Kanada. Divoký a magický kus naší krásné země.

Jindřichův Hradec a jeho úzkokolejky

Jindřichův Hradec ještě nepatří do zmiňované České Kanady, ale je skvělou vstupní branou a nedaleký kemp Jindřiš i výbornou základnou pro výlety i výjezdy. Strategicky umístěn nedaleko města a na trati místní úzkokolejné dráhy. Ta vás zaveze až do Nové Bystřice a ukáže vám velkou část zdejší oblasti, a nebo právě během okamžiku do Jindřichova Hradce, kde úzkokolejky začínají. Mluvím o nich správně v množném čísle, protože tu vedou dvě. Jedna trať do Obrataně a druhá právě překrásnou krajinou do již zmíněné Nové Bystřice. Fungují jako běžná hromadná doprava a lístky stojí pár korun. Přibližně čtyřikrát do týdne jezdí jednou denně, tam a zpět, historické parní vlaky. Tato unikátní jízda je sice podstatně dražší, ale duše velkých i malých dětí pohled na páru bezesporu potěší a dýchne skutečnou nostalgií. Pro hladovce je určitě dobrou informací, že tato historická souprava má i bufetový vůz. Provoz na této unikátní trati, její rozchod je pouhých 760 milimetrů, byl zahájen v roce 1897 a měl pomoci místnímu regionu i podnikatelům. Dnes jsou tyto soukromé dráhy jedním z lákadel regionu.

Kromě kolejí a historických vlaků stojí za pozornost celé historické město Jindřichův Hradec, které se rozkládá na klidně tekoucí Nežárce. První, co každého zaujme, je rozsáhlý zámecký komplex, který je svou rozlohou třetím největším u nás. Na jeho stavbě se podíleli nejlepší italští architekti a kameníci, kteří se, když zde již byli, ujali staveb i pro bohaté měšťany, a tak vznikla také řada krásných renesančních domů na místním náměstí. Zámek, náměstí a celé město i s okolím jsou vidět z přístupné městské věže u kostela Nanebevzetí Panny Marie. Ta je zároveň nejvyšší věží města, měří celkem 68,3 metru a k vyhlídkovému ochozu vás zavede 153 schodů. Zámek má pro návštěvníky připraveno 7 okruhů, takže volba je to někdy složitá, ale s některým ze dvou základních okruhů neuděláte určitě chybu.

Za Járou Cimrmanem

S jindřichohradeckou úzkokolejkou je spjata i osoba našeho národního génia Járy Cimrmana. Cestoval na černo z Nové Bystřice, důvody jeho cesty jsou velmi složité, a na kilometru 22,3 byl z vlaku vyhozen. Po třiceti letech na tomto místě v roce 1930 vznikla zastávka Kaproun, kde je dodnes mistr připomínán. Proto jsme zastávku Kaproun zvolili jako cíl naší další výpravy. Z Jindřiše jsme popojeli do stanice Kunžak-Lomy a vydali se po žluté turistické značce směrem na Vysoký kámen. Ten je se svými 738 metry nad mořem nejvyšším vrcholem České Kanady…


Celý článek Jakuba Moravce si můžete přečíst v podzimním čísle časopisu Camping, Cars & Caravans (č. 5/2021):

  • Předplatné časopisu – ZDE
  • Elektronická verze časopisu na Digiport – ZDE
  • Elektronická verze časopisu na Alza Media – ZDE