Oblast Salzkammergut, česky známá jako Solná komora, která děkuje za své bohatství i jméno „bílému zlatu“, láká cestovatele vedle nezapomenutelné krajiny a zajímavé kultury také řadou perfektních kempů na úžasných místech.

Salzkammergut je považována za jeden z nejkrásnějších regionů Rakouska. A dlužno říct že právem: získá si vás idylickou přírodou, nepřeberným množstvím možností pro využití volného času jak v létě, tak i v zimě, lákavými místními specialitami i zajímavými tradicemi. Region proslul těžbou kuchyňské soli, která má pro tamní obyvatele hospodářský i kulturní význam.

Tento krásný kus Rakouska je vyhlášený také díky jezerům. Najdete jich zde více než 70! Každé z nich má svůj jedinečný ráz, všechna mají vodu vhodnou ke koupání. Vedle jezera Irrsee, původně rašelinového jezera s vodou teplou až 27 stupňů, je nejteplejším jezerem regionu Mondsee s vodou o teplotě 26 stupňů. Sousední Attersee o rozloze 46 m2 je největším z jezer této oblasti a je vysoce hodnoceno jachtaři především díky pro plachtění velmi příhodnému větru „Rosenwind“, navíc prý voní okolními loukami a lesy. Jezero Wolfgangsee se proslavilo nejen operou, ale i několika televizními filmy. Traunsee je zase svojí hloubkou 191 metrů nejhlubším ze všech jezer této oblasti. Protéká jím řeka Traun a z výšky na něj „dohlíží“ Traunstein (1 691 m). Již staří Římané ho nazývali „šťastným jezerem“ („Lacus felix“).

Díky své jedinečné poloze na okraji Alp má Salzkammergut mnoho tváří: od plochého předhůří Alp na severu, přes středně vysoké pohoří východních Alp, až ke strmým horám v severní části. Všude však aktivní návštěvníci a milovníci přírody najdou, co srdce žádá. Obraz krajiny je navíc rámovaný fascinujícími vrcholky okolních hor, jako je třeba Dachstein. A ještě jedna zajímavost: toto území se dělí mezi tři spolkové země Rakouska (Oberösterreich, Salzburg a Steiermark).

St. Wolfgang

Staré poutní městečko u jezera Wolfgangsee dokonale zapadá do kulisy hor, leží pod zdaleka viditelnou horou Schafberg. Historická ozubená dráha se vyšplhá na vyhlídkový vrch za přibližně 15 minut. Nahoře v téměř 1 800 metrech nadmořské výšky se nabízí fantastický výhled na hory kolem Dachsteinu a na neskutečně modré jezero, po kterém vozí návštěvníky kolesový parník z roku 1873. Parník byl pojmenován po císaři, který často a rád St. Wolfgang navštěvoval, když si chtěl odpočinout od svých povinností v Bad Ischl. Ještě známějším se město St. Wolfgang stalo díky operetě „Weiße Rössl“ a dnes především díky velmi známému hotelu stejného jména. Odtud je to jen pár kroků k poutnímu kostelu s proslaveným oltářem od Michaela Pachera a ke kultovním místům svatého Wolfganga na nejstarší poutní cestě celé Evropy.


Karavanistům doporučujeme zamířit do kempu Appesbach, leží jen 20 minut chůze od centra. Pozemek tohoto kempu je členěný do teras, nabízí velmi krásná místa přímo u jezera. Sanitární budova je čistá a dobře udržovaná, provozovatelé jsou milí a vždy připraveni pomoci. Zastávka autobusu je přímo u kempu, stejně jako nástupní místa turistických cest.

St. Gilgen

Na západním břehu jezera Wolfgangsee se nachází kemp Camping Birkenstrand, který se vine těsně u St. Gilgen přímo kolem neskutečně krásné jezerní zátoky. Jeho poloha je perfektní a co se týká vybavení, má všechno, co si můžete přát.
V městečku St. Gilgen nezapomeňte navštívit rodný dům matky Wolfganga Amadea Mozarta. Ale je tu i řada dalších zajímavých muzeí a mimořádně krásná poutní stezka přes Falkenstein do St. Wolfgang.

Jedinečnou krajinu horských pastvin protínají četné stezky, tady si určitě odpočinete od hektických všedních dnů. K dispozici je i lanovka, ta potřebuje pro cestu nahoru za krásným výhledem na krajinu asi čtvrt hodinky.

Mondsee a Irrsee

Od St. Gilgen je to jen kousek k Mondsee. Toto jezero patří vedle sousedního Irrsee k nejteplejším jezerům v oblasti Solné komory a je tedy přímo ideální k provozování vodních sportů. Žádné překvapení, že se tady usídlila jedna z největších škol surfu a plachetnic. Doporučujeme také procházku městečkem Mondsee, získá si vás barokní bazilikou, občanskými domky a samozřejmě kavárničkami.

Přírodě ponechané jezero Irrsee, nedaleko od Mondsee, láká ke koupání. Najdete tu řadu romantických míst obklopených mírnou kopcovitou krajinou. Mezi oběma jezery leží mnohokrát oceněný a velmi dobře zařízený kemp Camp Mond See Land. Je vybavený velkým koupalištěm, rybníkem i pečlivě udržovaným sanitárním zařízením. A protože leží uprostřed zeleně, můžete tu strávit opravdu klidnou dovolenou. Navíc k oběma výše zmiňovaným jezerům se z kempu dostanete lehce na jízdním kole nebo i pěšky.

Nußdorf Attersee

Všude je čistá voda a kolem dokola hory a přece má každé z jezer v této čarokrásné krajině svůj vlastní charakter. Jezero Attersee svádí třpytivě tyrkysovou vodou a pitoreskní cestou po břehu, která se vine těsně kolem jezera, kolem krásných starých domů, rybářských chatiček a krásných zátok. Známý malíř Gustav Klimt strávil u Attersee několik letních sezón a tuto krásu zvěčnil na svých obrazech. Od roku 2003 připomíná tohoto slavného hosta tematická cesta. Ti, co se zajímají o umění, navštěvují rádi kulturní centrum Gustava Klimta, které bylo před několika lety otevřeno nedaleko od aleje, kterou Klimt tak rád maloval.


Pro karavanisty je ideální kemp Camping Gruber přímo v Nußdorfu. Toto místo boduje jednak přímo doporučením průvodce ADAC a rovněž svojí velkou loukou o rozloze 900 m2, navíc s cestou přímo ke koupališti. Ovšem minimální doba pobytu je stanovena na tři dny.

A ještě jedno doporučení: pilní obyvatelé Nußdorfu v roce 1980 náročně renovovali pod vedením odborného tesaře starý mlýn, od poloviny června do poloviny září se zde konají pravidelné prohlídky s průvodcem.

Steinbach (Attersee)

Vesnička Steinbach, jako stvořená pro horolezce na úpatí hor dosahujících až 1 576 metrů, leží na východním břehu jezera Attersee, kde se dá najít řada význačných kulturních i přírodních pozoruhodností. Na rozličných cestičkách zde můžete krok za krokem nahlížet do historie. Návštěvníci, kteří se zajímají o kulturu a chtějí propojit umění s přírodou, si jistě v této malé vesničce přijdou na své. Klid zde našel také skladatel Gustav Mahler, který zde složil dvě symfonie. Dnes je v popředí zájmu především jezero Attersee s řadou možností využití volného času. Tady se mírné kopce předhůří Alp pomalu zvedají do impozantních hor, které ční až do nebe. Tato souhra dojmů dělá toto místo mimořádně oblíbeným u turistů i sportovců. Kromě toho je Steinbach nejslunečnějším místem celé Solné komory.

Altmünster (Traunsee)

Přímo u nejhlubšího jezera Rakouska hornorakouského Traunsee leží idylické místo pro dovolenou – Altmünster, je to v severní části Solné komory. Křišťálově průzračné jezero je ideální pro rodiny s dětmi i sportovce. Díky příznivé síle a směru větru si tady přijdou na své zejména milovníci surfu a plachtění. Ovšem zoufat nemusejí ani pěší turisté či cyklisté na horských kolech.


O ty, kdo jsou hladoví po kultuře, je zde také dobře postaráno. Nabízí se třeba muzeum starých vozů Oldtimer nebo muzeum, kde se návštěvník dozví více o dřívějších zvyklostech při stavbách domů a při jejich obývání.

Traunkirchen

Malý, ale krásný. Na západním břehu jezera Traunsee se choulí na malém poloostrově jedno z nejkrásnějších míst zdejšího kraje. Toto místo je formované dřívějším klášterem, farním kostelíkem s kazatelnou pro rybáře a nejstarší křížovou cestou regionu. Táhne to sem nejenom turisty, ale i umělce, malíře a spisovatele – všem slouží Traunkirchen jako zdroj inspirace a současně jako místo k ohlédnutí za minulostí. Karavanisté přejedou na stání Rindbach určené pro karavany i obytné vozy v pět kilometrů vzdáleném Ebensee; toto místo leží přímo u jezera a je vybavené třeba i letním kinem. Při správném větru zde létají vzduchem odvážní surfaři na svých prknech. Jedno místo stojí 15 € na noc. Karavany tu stojí na rozparcelovaných zatravněných plochách, uprostřed zeleně a s výhledem na jezero a na nejkrásnější panorama hor. Samozřejmostí jsou možnosti likvidace odpadu a veřejné toalety. Návštěvníci se odtud dostanou za 20 minut k vodopádu nebo se mohou projet na kole do Traunkirchenu.

Scharnstein

Městečko Scharnstein leží na okraji vnitřního údolí plného pastvin ve východní části Solné komory. V létě si tady návštěvník může užívat rozsáhlé lesy a louky, zcela mimořádný svět zvířat a rostlin, čistý vzduch, čisté potoky a říčky, historické stavby, přátelské lidi a celoročně téměř neomezené možnosti jak strávit volný čas, včetně kulturních akcí a folkloru.
A ještě jeden tip: Ruina Scharnstein. Na tento čarokrásný vyhlídkový bod se dostanete buď po 260 schodech, kdy procházíte kolem kapličky vytesané do skály, nebo pohodlněji po lesní cestě.

Hallstatt

Toto město se pyšní titulem „Nejkrásnější místo světa s jezerem“, které mu měl na začátku 19. století propůjčit výzkumník a cestovatel Alexander von Humboldt. Může to působit trochu přehnaně, ale toto malé město má opravdu své kouzlo, ostatně patří do světového kulturního dědictví. Jeho domy z 16. století jako vlaštovčí hnízda přiléhají k hoře. Výhled na jako sklo čisté jezero je nezapomenutelný. Má tak silné kouzlo, že čínští architekti toto místo okopírovali a postavili ve své domovině.


K hlavním turistickým cílům patří archeologické vykopávky uprostřed města, proslavený svět solných dolů s nejstarším důlním dílem na světě a s podzemním slaným jezerem, ke kterému se návštěvníci dostanou dráhou solným dolem. Milovníky přírody kromě toho přitahuje bájemi opředený horský potok, čarokrásný vodopád a hallstattská ledovcová zahrada.