Ve věku 102 let zemřel slavný český cestovatel Miroslav Zikmund, který procestoval více než 100 zemí světa. A to především se svým kolegou Jiřím Hanzelkou, se kterým společně proslavili také vozy Tatra i samotné Československo.

„Dne 1. prosince 2021 odjel na poslední cestu legendární český cestovatel, spisovatel, fotograf a filmař, inženýr Miroslav Zikmund,“ uvedlo Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, v jehož sídle bude umístěna kondolenční kniha.

Miroslav Zikmund se narodil 14. února 1919 v Plzni. Na první větší cestu se vydal v šestnácti letech, když s bratrem jeli na Podkarpatskou Rus. Po maturitě začal studovat mezinárodní obchod na Vysoké škole obchodní. Po vyhlášení protektorátu se vysoké školy zavřely a on studium dokončil až v roce 1946. Právě na vysoké škole se potkal s Jiřím Hanzelkou, s nímž ho pojilo přátelství a vášeň pro cestování.

První cestu spolu podnikli v letech 1947 až 1950 po Africe a Latinské Americe. Do zahraničí vyrazili jako obchodní zástupci. Propagovali československé firmy, hlavním symbolem jejich první expedice se stal vůz Tatra 87. O své zážitky se s veřejností dělili v rozhlasových reportážích a také ve filmových týdenících.

Na cestách se potýkali s politickými změnami, haváriemi, loupežemi nebo sabotážemi. Jejich texty i filmy byly populární, přesto se však na další výpravu vydali až po 12 letech od první výpravy. Navštívili například Turecko, Sýrii, Pákistán, Indii, Cejlon, Barmu, Kambodžu, Indonésii, Japonsko nebo Irák.

Miroslav Zikmund žil ve Zlíně, poslední léta trávil v soukromí s životní partnerkou Marií Macalíkovou. Poslední rozloučení by mělo být soukromé a proběhne ve Zlíně.

(red) s využitím webu ČT24

Foto: Wikipedie