Nová stání pro milovníky cestování v karavanech vzniknou díky finanční podpoře Moravskoslezského kraje. Krajští zastupitelé se rozhodli podpořit několik projektů, díky kterým se v regionu rozšíří síť tzv. stellplatzů.

„Cestování v karavanech je celosvětově trendy. Stellplatzy jsou pro výletníky ideálním výchozím bodem, ze kterého mohou vyjíždět za památkami, turistikou, zábavou nebo za zážitky. Pokud se chceme zařadit mezi návštěvníky nejvyhledávanější lokality, musíme jít s dobou,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro cestovní ruch Jan Krkoška.

Dodal, že ke stávajícím stellplatzům na ostravském Landeku, ve Štramberku, u přehrady Olešná a na několika dalších místech by díky krajské podpoře mohly přibýt další. A to konkrétně v Tošovicích, u Těrlické přehrady, hotelu Vitality ve Vendryni či na předměstí Opavy.

„Karavanink se stává čím dál populárnějším způsobem trávení dovolené. V karavanech a obytných automobilech cestují všechny věkové skupiny obyvatel, využívají ho v hojné míře i zahraniční hosté, kteří jsou u nás ochotni strávit více dnů. Proto je důležité vytvořit těmto nadšencům vhodné podmínky pro servis spojený s jejich vozidly, tedy možnost dočerpat vodu, vyprázdnit chemická WC, dobít baterie a další. Pokud budeme mít kvalitní zázemí, tito turisté k nám budou rádi a opakovaně jezdit,“ doplnil náměstek hejtmana.

Moravskoslezský kraj už několik let podporuje rozvoj infrastruktury pro turisty s obytnými auty nebo přívěsy. Kromě vzniku nových karavanových stání se stará také o zlepšování vybavenosti stávajících kempů, kterých je v regionu okolo dvaceti. „Slouží k tomu dotační program, v jehož rámci je možné kromě karavaningu získat podporu i na agroturistické služby, vodáckou infrastrukturu nebo na aktivity v oblasti lázeňství,“ upřesnil Jan Krkoška.

Nové stellplatzy by měly být podle dotačních podmínek hotové nejpozději na konci října. Z dotace, na jeden projekt maximálně 450 tisíc korun, budou spolufinancovány například náklady na pořízení elektropřípojek a přípojek pro dočerpání vody, výlevek chemických WC, rezervačních či parkovacích systémů nebo náklady na nezbytné terénní úpravy.

Zdroj: tisková zpráva MSK

Ilustrační foto: stellplatz Landek Park Ostrava