Na pořad jednání Evropské Unie se opět dostává možná změna směrnice o řidičských průkazech. S oprávněním typu B bychom mohli v budoucnu řídit vozy o maximální hmotnosti až 4,25 tuny.

Již počátkem minulého roku začali evropští úředníci revidovat nařízení z roku 2006, které členským zemím předepisuje skupiny vozidel, a to i pro jednotlivé kategorie řidičských oprávnění. Podle této směrnice řidič s oprávněním skupiny B může řídit vozidlo o maximální celkové hmotnosti 3,5 t. Karavaninkový průmysl lobbuje za zvýšení uvedeného hmotnostního limitu. Cílem je, aby se celková hmotnost pro skupinu B navýšila z dosavadních 3,5 alespoň na 4,25 t.

Loni jsme měli možnost, coby občané Evropské Unie, vyjádřit se k této problematice poprvé. A to prostřednictvím zaslání podnětů přes on -line formulář. Sešlo se přes 2 000 připomínek a i když se to může zdát jako „kapka v moři”, poslaly i tyto názory problematiku navýšení hmotnosti do druhého kola řízení. Evropská komise tak v současnosti na webových stránkách prezentuje tak zvanou občanskou konzultaci o řidičských průkazech, a sice formou dotazníku. Jeho součástí jsou vedle řady jiných otázek i dotazy týkající se možnosti řídit vozidlo, tedy i to obytné, o hmotnosti 4,25 t s oprávněním B.

Pokud vás toto téma zajímá a chcete se zapojit do druhého kola, jděte na webovou stránku Evropské komise, vytvořte si účet (můžete použít i osobní profil na Facebooku) a vyplňte on-line dotazník. Není to složité, ale mějte na paměti, že je nutné odpovědět na celkem 13 otázek s tím, že ne všechny se věnují obytným automobilům.

Chce to kapku snažení, ale možný výsledek určitě za trochu času a námahy stojí. Samozřejmě nikde není psáno, že příslušné instituce naše názory vyslyší, ale za pokus nic nedáme. K problematice se můžete vyjádřit nejpozději do 22. května 2022.

(red)

Ilustrační foto: archiv redakce