V roce 2022 by mělo na území České republiky začít vznikat více než dvacet zbrusu nových stání pro karavany – stellplatzů, tedy míst, kde můžete s obytným vozem zůstat přes noc a provést základní servis.

V loňském roce několik krajů s podporou Asociace kempování a karavaningu (AKK ČR) vypsalo úspěšně dotační tituly zaměřené na podporu rozvoje kempování a karavaninku a první výsledky v podobě servisních míst by se měly objevit v průběhu letošního roku.

Liberecký kraj podpořil výstavbu karavanových stání vyhlášením dotačního titulu na Rozvoj doprovodné turistické infrastruktury – Karavanová stání. S projektovým záměrem se přihlásilo více než deset obcí, z nichž sedm uspělo a získalo dotaci. V oblasti Českého ráje a Lužických a Jizerských hor se tak v následujících měsících objeví sedm nových stellplatzů.

Co se týká Jihočeského kraje, tam se mohou zájemci o vybudování stellplatzu zapojit do aktuálního dotačního titulu na výstavbu karavanových stání a budování infrastruktury pro kempování – termín pro podání žádostí je od 3. ledna 2022 do 14. ledna 2022 do 12:00 hod. Podobně jsou na tom zájemci z Moravskoslezského kraje – tam přijímají žádosti od 3. 1. 2022 do 10. 1. 2022 do 17:00 hod. Před dvěma lety díky dotacím vznikla na severu Moravy čtyři karavanová stání.

Zájem o vypsání dotačního titulu na výstavbu karavanových stání projevily také kraj Vysočina a Jihomoravský kraj. Pokud vše dobře dopadne, začátkem roku 2022 by mohl Jihomoravský kraj vypsat výběrové řízení na získání dotace, kterého se budou moci účastnit i zájemci z komerčního sektoru.

„Je skvělé, že práce asociace po třech letech jednání se státní samosprávou a dalšími subjekty nese viditelné ovoce. AKK se stala partnerem krajů a obcí – pořádá semináře, na nichž odpovídá na všechny dotazy, které potřebují zodpovědět. Pomáhá nám v tom i přehledná brožura Základní přehled – Stání pro karavany, kterou jsme připravili,” dodala Klára Hájek Velinská z AKK ČR. Více o podpoře budování karavanových stání najdete na webu akkcr.cz.

Foto: archiv redakce