Domácí výstavou, která se konala ve dnech 13. a 14. května 2022 ve Valašském Meziříčí, vstoupila oficiálně na trh s obytnými vozy a karavany společnost VACARA.

Podle jejího zakladatele a jednatele Valtera Šlosárka chce firma nejen navázat na rodinnou tradici karavaninku, ale především nabídnout široké spektrum služeb i zastoupených značek. „K cestování karavanem jsem se poprvé dostal ve druhé polovině 60. let, kdy si můj dědeček jakožto stolař doma vyrobil první karavan, se kterým jsme jezdili do Bulharska. Sestavil rám, do kterého se dal polystyren a potom se konstrukce opláštila překližkami. Tehdy bylo běžné, že lidé, kteří chtěli takto cestovat, sháněli podvozky ze škodovek nebo okna z autobusů Karosa. Z toho si pak svépomocí stavěli obytná auta,“ vrací se Valter Šlosárek k osobním začátkům ve světě karavaninku.

Právě na silných rodinných základech rozvíjel svůj vztah k nezávislému cestování, které se stalo koníčkem pro již několik generací. Na cestě k založení vlastní prodejny, půjčovny a servisu karavanů ovšem odbočil mimo jiné k podnikání ve zcela jiném oboru. „Jelikož jsem člověk technického zaměření, měl jsem původně v Zubří strojařskou firmu. Různé stroje, jednotky, zařízení a jejich přesnost jsou mi zkrátka velmi blízké. Nyní tímto směrem vedu i svoje děti, zetě a vnoučata, která odmalička vyrůstají mezi karavany,“ pokračuje jednatel, který karavanink vnímá jako šanci potkávat se s ostatními lidmi a objevovat krásy reálného světa kolem nás.

Tým společnosti Vacara (zleva): obchodní ředitel Miroslav Kus, jednatel Valter Šlosárek, účetní Veronika Hlavicová, obchodní zástupce Martin Kostelný, servisní technik Michal Schmidt.

Společnost VACARA, prostřednictvím které se mu podařilo zrealizovat dlouholetou vizi, založil v minulém roce s cílem nabídnout prodej, půjčovnu i servis obytných vozů a karavanů nejen na Valašsku, ale i v dalších regionech Moravy, potažmo blízkého Slovenska. Sídlí v průmyslovém areálu na okraji Valašského Meziříčí, kde má k dispozici na 800 m2 vnitřních ploch pro prezentaci vozů, servis i sklad a dalších zhruba 5 tisíc m2 venkovních prostor, které lze využít jak pro parkování, tak pro pořádání výstav.

Zastoupení prestižních značek

„Prostoru k tomu, abychom mohli naše zákazníky kvalitně obsloužit, máme skutečně dostatek. Můžeme tak majitelům karavanů nabídnout třeba i zimní stání včetně kompletní přípravy jejich vozů na novou sezónu. Samozřejmou součástí našich služeb jsou veškeré doplňky a příslušenství, které nejen prodáváme, ale také opravujeme a montujeme,“ říká Valter Šlosárek s tím, že zásadní je pro něj také spolupráce s hlavními obchodními partnery, kterými jsou firmy Hykro a Blue Rent. „Domluvili jsme se, že některé jejich značky, jako je Weinsberg, respektive Concorde, budeme zastupovat na Moravě. Zákazníci ze severní Moravy, z Brna nebo ze Žiliny tak nemusejí až do Prahy, ale mohou jezdit k nám,“ doplňuje jednatel společnosti VACARA.

Dominantou výstavy byla flotila luxusních obytných vozů Concorde.

Z dalších zastupovaných značek jsou to vozy Knaus, Carado, Etrusco a Bravia Mobil či obytné přívěsy Kabe nebo Tabbert. „Jednáme také s italskou firmou Giotti Line, která zatím nemá v Česku zastoupení a my bychom mohli její vozy prodávat. Uvědomujeme si, že každý zákazník je jiný, a tak chceme nabídnout co nejširší sortiment, aby si opravdu každý mohl vybrat přesně to, co je mu nejbližší z hlediska velikosti, užitných vlastností i ceny,“ vysvětluje Valter Šlosárek, který věří, že se jejich nabídka bude na trhu vhodně doplňovat s konkurencí a že zákazníci z toho budou jen profitovat.

Na domácí výstavu přijeli i zástupci partnerské firmy Blue Rent Pavel Horský a Filip Guryča (zleva), na snímku s Valterem Šlosárkem.

Ostatně, slibný potenciál naznačila už samotná dvoudenní domácí výstava, během které si návštěvníci mohli několik desítek prezentovaných vozů či přívěsů nejen prohlédnout, ale také rovnou koupit, zarezervovat nebo vypůjčit. „Do budoucna budeme určitě uvažovat také o účasti na ostatních výstavách, ale zatím jsme se chtěli prezentovat hlavně v našem okolí. Díky tomu můžeme jako nová firma navázat s lidmi skutečně přímý kontakt,“ dodává jednatel společnosti VACARA. Svými službami jde vstříc všem, kteří chtějí cestovat a poznávat svět bez ohledu na to, jakým karavanem právě jedou. Kromě toho si zakládá na přátelských vztazích a rodinném prostředí, kde k sobě lidé mají blízko a dovedou si vážit jeden druhého.

Text a foto: Tomáš Svoboda