Pravidla, podle kterých budou moct Češi do Chorvatska bez omezení odjet už 22 dní po první dávce očkování, dojednal v minulých dnech se svými chorvatskými partnery ministr zahraničí Jakub Kulhánek. Stejně tak je cesta do Chorvatska volná pro děti do 12 let věku, a to bez testu.

Je to skvělá zpráva pro Čechy, kteří konečně chtějí vyrazit na dovolenou k moři do Chorvatska, kde je vše perfektně připraveno na letní sezónu. Vzhledem k tomu, že se rychle otevírají možnosti nechat se očkovat pro většinu našich občanů, bude pro rodinné dovolené Chorvatsko zárukou bezpečné dovolené. Na hranicích ani při pobytu v zemi, při ubytování nebo v restauraci nebude potřeba prokazovat se negativními testy,“ uvedl ministr zahraničí Jakub Kulhánek. „Je to částečně také motivace k tomu, aby se lidé, kteří mají možnost, nechali očkovat co nejdříve,“ doplnil.

Ministr se v Rijece setkal s českými krajany. Česko-chorvatské vztahy jsou dlouhodobě vřelé a i díky početné české komunitě, která čítá řádově deset tisíc lidí, je Chorvatsko vůči Čechům velmi vstřícnou destinací. Další českou stopou v Rijece je hotel Costabella – největší česká investice v zemi. Moderní ubytovací zařízení z dílny českého architekta je vybaveno českým sklem a nábytkem, hotel v letní sezóně zaměstná 300 lidí. Ministr také navštívil kempingový resort Baška, kam už dorazili první čeští turisté.

Je zřejmé, že Chorvatsko se na letní sezónu připravuje skutečně zodpovědně. A také je vidět, že o české turisty tady stojí,“ upozornil Kulhánek. Před pandemií covidu do Chorvatska každoročně přijelo přibližně 800 tisíc Čechů. Právě o víkendu přijel do Chorvatska první přímý vlak, který v sezóně bude vozit turisty do Rijeky i do Splitu. V těchto dvou vyhledávaných destinacích otevírá ČR konzulární jednatelství, kde mohou Češi hledat pomoc v tíživých situacích. Každoročně tady řeší např. ztráty cestovních dokladů.

V Chorvatsku budou letos opět působit také společné hlídky českých a chorvatských policistů. Informace k cestování mohou čeští turisté nalézt na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí (kde je i odkaz na povinný příjezdový registrační formulář) a také na www.staysafeincroatia.hr (stránky jsou i v českém jazyce).

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí ČR